Feltárult, mikor a legideálisabb időpont az edzésre.


A magyar kutatások is párhuzamos megállapításokra bukkantak.

A Monash Egyetem Pszichológiai Tudományok Kara legújabb kutatásában arra keresték a választ, hogy milyen hatással van az esti edzés az alvás minőségére. Ez a téma különösen izgalmas, hiszen korábban arra a következtetésre jutottak, hogy ha valaki alvás előtt négy órával edz, az már nem kedvez a pihenésnek. Ugyanakkor azóta több olyan elmélet is napvilágot látott, amely megkérdőjelezi ezt a nézetet, és arra utal, hogy a mozgás nem feltétlenül rontja el az alvás minőségét. A kutatás célja, hogy jobban megértsük, miként befolyásolja az edzés időpontja az alvásunkat, és hogy lehet-e a késői edzésnek pozitív hatása is.

Egy friss, átfogó kutatás során, amelyben 14 689 ember testmozgási szokásait, alvási mintáit és szívműködését követték nyomon egy éven át, végre világosabb kép rajzolódik ki arról, hogy milyen hatással van az edzés lefekvés előtt. Az eredmények azt mutatják, hogy ha az alvás előtt négy órával végezünk fizikai aktivitást, az hátrányosan befolyásolja az elalvás időtartamát, az alvás hosszát és minőségét, valamint a nyugalmi pulzusszámot is, ami különféle egészségügyi kockázatokat rejthet magában – számol be róla a Gizmodo.

Josh Leota, a tanulmány egyik kutatója rámutatott, hogy a korábbi elméletek esetében a problémát az jelentette, hogy csupán egy szűk mintát vizsgáltak. Ezen kívül a kutatások nem foglalkoztak megerőltető edzésekkel sem, pedig ezek is jelentős hatással lehetnek az alvás minőségére.

"Az esti edzés - különösen, ha nagymértékű szív- és érrendszeri igénybevétellel jár - megzavarhatja a későbbi alvást, a nyugalmi pulzusszámot és a pulzusszám változékonyságát, ezáltal rontva a felépülési folyamat kritikus szakaszát"

Az megerőltető edzés olyan fizikai aktivitás, amely tartósan növeli a légzésszámot, a pulzusszámot, a testhőmérsékletet és a mentális fókuszt.

A kutatás egyik érdekes felfedezése, hogy a szakértők hangsúlyozták, milyen mozgásformák lehetnek hasznosak lefekvés előtt. Különösen az alacsony intenzitású gyakorlatok, mint a könnyed kocogás vagy az úszás, kiemelkedő szerepet játszanak. Ezek a tevékenységek segíthetnek minimalizálni az alvászavarokat, miközben elősegítik a test ellazulását és felkészítését az éjszakai pihenésre.

A Magyar Alvásszövetség elnöke, G. Németh György, egy korábbi interjúban lapunknak kiemelte, hogy fontos az alvásra való felkészülés.

A FusionVital csapata, Vada Gergely vezetésével, aki a Magyar Alvásszövetség Alapító Alelnöke, egy érdekes kutatást végzett az alvás előtti mozgás fizikai hatásairól. Az eredmények alapján megállapították, hogy a lefekvés előtt végzett aktivitás akár 10-15%-kal is késleltetheti a pihenésre való átállást. A kutatás során készült diagramm világosan szemlélteti, hogyan hat a testre, ha a nap végén még sportolunk vagy dolgozunk, és milyen következményekkel járhat ez az alvás minőségére.

Ellenben a reggeli edzés rengeteg jótékony hatással bír, hiszen aktiválja a vérkeringést, ami révén frissebbek és energikusabbak lehetünk a nap során.

Related posts