A magyar bírák tüntetései helyszínének felfedése! | 24.hu


A MABIE Országos Választmánya pártpolitika-mentes demonstrációra hívja a bírákat, bírósági dolgozókat és mindenkit, aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését! - olvasható a szervezet közleményében.

A demonstrációra február 22-én, 13 órakor kerül sor a Kossuth téri Igazságügyi Palota előtt. Ebből a pontból vonulnak majd tovább az Igazságügyi Minisztérium épületéhez.

A közleményben emellett a következő információk is szerepelnek:

Hangsúlyozzuk a szolgálati bíróságok függetlenségének megóvásának fontosságát! Kérjük, hogy a bírói véleménynyilvánítás szabadságát mindenki, beleértve a többi hatalmi ág képviselőit és a bírósági hierarchia legmagasabb szintjén álló személyeket is, tartsák tiszteletben és támogassák!

Követeljük a bérkérdés haladéktalan orvoslását, a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan aránytalanság megszüntetését!

Fontos hangsúlyozni, hogy a bírák pártpolitikai tevékenysége tilos, ezért kérjük a résztvevőket, hogy a demonstráción ne viseljenek pártpolitikai jelvényeket vagy szimbólumokat, és kerüljék el bármilyen olyan megnyilvánulást, ami politikai hovatartozásukat kifejezné. Kérjük, tartsák tiszteletben ezt a szabályt!

Megírtuk korábban: a szervezők szeme előtt nem titkoltan a lengyel kollégáik példája lebeg, ahol "az ezer talár menete" néven elhíresült varsói demonstráció öt évvel ezelőtt óriási szolidaritási hullámot indított a bírói függetlenségért küzdők iránt Lengyelországban. A szervezők arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól, szerintük fontos lenne, hogy a szolgálati bíróságok vezetői is kiálljanak a tüntetés mellett. Az kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak mekkora létszámban mennek tüntetni, mivel megszűnt az egzisztenciális érdekközösségük a bírókkal: ők ugyanis teljesen más illetménytábla hatálya alá kerülnek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesülnek a következő években.

Kiemelkedően lényeges, hogy mindenki észrevegye és felfogja: a bírók, mint a harmadik hatalmi ág képviselői, képesek korlátozni az állam teljhatalmát. Ezért elengedhetetlen, hogy a megmozdulás mögött erős társadalmi szolidaritás álljon.

- nyilatkozta Oláh Gaszton, a törvényszéki bíró, aki nyáron az Európai Bizottsághoz fordult, hogy kötelezettségszegési eljárást kezdeményezzen az igazságszolgáltatás dolgozóinak folyamatos elnyomása miatt. A benyújtott panaszához több száz kollégája csatlakozott, jelezve, hogy a problémát széles körben érzékelik. A demonstráció fő követelését úgy fogalmazta meg, hogy a kormányzat és az országgyűlés tiszteletben tartsa az igazságszolgáltatást, és kezelje azt egyenrangú partnerként, ahogyan azt a törvényi kötelezettségek megkívánják. E követelés egyik alapvető pontja a megfelelő és méltó javadalmazás biztosítása.

Mint tudható, az igazságszolgáltatás területén dolgozó szakemberek az elmúlt három évben nem részesültek illetményemelésben, még a rekordinfláció ellenére sem. A bírói szervezetek legalább 35%-os illetményemelést kértek, azonban végül csak 15%-os növelést kaptak, amit ráadásul a kormány egy még nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.

Related posts