Két hónap áll előttünk, hogy a lombikprogramot véglegesen helyrepofozzuk.
Megjelent az Európai Bizottság honlapján a decemberi kötelezettségi eljárás csomag. A bizottság felszólítja Magyarországot, hogy gondoskodjon a reprodukciós szolgáltatásokra vonatkozó uniós szabályok érvényesüléséről.
Az Európai Bizottság egy indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak, amiért 2022 júniusa óta az állami tulajdonú vagy állami ellenőrzés alatt álló szolgáltatókra korlátozza az orvosilag asszisztált reprodukciós szolgáltatások nyújtásának jogát. Magyarország nem engedélyezi a magánszolgáltatóknak, hogy az ország területén meddőségi kezeléseket biztosítsanak.
Ezek a korlátozások az Európai Unió működéséről szóló szerződés 49. cikke alapján sértik a letelepedés szabadságát, írja a bizottság. A magyar korlátozó rendelkezéseket semmilyen közérdekű megfontolás nem igazolja.
Az intézkedés - ellentétben a magyar hatóságok által hangoztatottakkal - nem járul hozzá a közegészség és a közrend hatékony védelméhez. Nincsenek bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a magánszolgáltatók 2022 júniusa előtt ne tudták volna biztosítani az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságát és minőségét. Ráadásul az intézkedés nem is növeli az orvosilag asszisztált reprodukcióhoz való hozzáférést, hiszen a szolgáltatók számának csökkenésével jár. Ezen okok miatt a bizottság úgy döntött, hogy Magyarország felé indokolással ellátott véleményt fogalmaz meg.
A válaszadásra és a szükséges lépések megtételére két hónap áll rendelkezésre. Amennyiben ez nem történik meg, a bizottság jogosult az ügyet az Európai Unió Bírósága elé vinni.
Jelenleg Magyarországon 300-400 ezerre tehető azoknak a pároknak a száma, akiknek természetes úton nem jön össze a gyermekáldás, a számuk pedig folyamatosan emelkedik. Magyarországon 2023-ban 85 ezer újszülött jött világra, ebből körülbelül 2300 lombikbaba. A meglévő intézetek műszerfejlesztései is elmaradnak a nyugat-európai elvárásokhoz képest. Ennek meg is lett a szomorú eredménye. Becslések szerint legalább ötezer gyermekkel született kevesebb az elmúlt években, erről itt írtunk bővebben.