Kanada és Mexikó válaszlépéseket tervez az Egyesült Államok által bevezetett új importvámokkal szemben, amelyek célja a helyi ipar védelme. A két ország közösen dolgozik azon, hogy megvédje saját gazdasági érdekeit, és ellenlépéseket foganatosítanak a ker

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szombaton, az ottawai sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Kanada 25%-os vámot fog bevezetni az Egyesült Államokból származó árukra, amelyek összértéke eléri a 155 milliárd kanadai dollárt.
Keddtől 30 milliárd kanadai dollár értékű árura vetnek ki vámokat, további 125 milliárd kanadai dollár értékű árukra a vámok 21 napon belül lépnének hatályba.
Trudeau egyúttal felszólította honfitársait, hogy vásároljanak kanadai termékeket, és az Egyesült Államok helyett otthon töltsék a szabadságukat.
A kanadai kormány továbbra is új intézkedések kidolgozásán dolgozik, különös figyelmet fordítva a stratégiai ásványkincsekre, az energiabeszerzési lehetőségekre és az Egyesült Államokkal való egyéb együttműködési formákra. Az Egyesült Államok nemrégiben bejelentette, hogy 25%-os vámot vetett ki a Kanadából és Mexikóból érkező termékekre, míg a kanadai nyersolaj esetében ez a mérték 10%. Ezen kívül a Kínából importált termékekre is 10%-os vámot alkalmaznak, ahogyan azt szombaton a Fehér Ház X online felületén közzétett információk is megerősítették.
A vámok keddtől történő bevezetésének hivatalos indoklása az, hogy ezzel próbálják megfékezni a fentanil kábítószer és az illegális migráció növekvő áramlását az Egyesült Államok területére.
Trump február 1-jéig ultimátumot adott három országnak, hogy tegyenek lépéseket a fentanil és annak vegyi összetevőinek Kínából Mexikón és Kanadán keresztül az Egyesült Államok területére történő illegális behozatala ellen. Emellett arra is felszólította őket, hogy a határokon fordítsák vissza az illegális bevándorlókat.
A kanadai kormányfő mellett Claudia Sheinbaum mexikói elnök szintén ellenintézkedéseket jelentett be.
Marcelo Ebrard gazdasági minisztert utasította az elnök, hogy dolgozza ki az ellenvámokat - olvasható az elnök bejegyzésében az X platformon. Sheinbaum felháborodottan reagált a Fehér Ház azon kijelentésére, miszerint kormánya kapcsolatban áll a drogkartellekkel. Emellett javasolta, hogy az amerikai elnök hozzon létre egy munkacsoportot, amely a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemben való együttműködésre összpontosít.
- fogalmazott üzenetében. Kína is elutasítóan reagált az amerikai döntésre. Peking "téves intézkedésnek" tartja, hogy az Egyesült Államok további 10 százalékos vámot vet ki a Kínából importált árukra, panaszt fog benyújtani a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO), és megfelelő ellenintézkedéseket fog tenni jogainak és érdekeinek határozott védelme érdekében - jelentette ki a tárca szóvivője.
A szóvivő szerint a washingtoni lépés nemcsak az Egyesült Államok saját problémáit nem oldja meg, hanem megzavarja a két ország közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést is.
- olvasható a közleményben.
A kínai szóvivő arra ösztönözte az Egyesült Államokat, hogy kezdeményezzenek nyílt és őszinte párbeszédet Pekinggel. Kiemelte, hogy a két ország közötti együttműködés erősítése és a nézeteltérések kezelése alapvető fontosságú, amely az egyenlőség, a kölcsönös előnyök és a kölcsönös tisztelet elvein kell, hogy nyugodjon.
- válaszolnak.
Karoline Leavitt, az amerikai elnök szóvivője, pénteken bejelentette a legújabb fejleményeket.