Janza Kata és Pintér Tibor már az esküvőjük napján érezték, hogy egy döntés hibás irányba vezethet, de tisztességgel végigjárták az események útját.


A boomerek szabálya vonzóan hangzik, de figyelmen kívül hagyja, hogy nem vagyunk gépek.

Ezek az időtlennek vélt bölcsességek, melyeket szinte mantraként ismételgetnek, mintha az emberi kapcsolatok titkos receptjeit rejtenék. "A türelem gyümölcsöt hoz." "Ne zárd le az estét haraggal." "A jó kommunikáció nyitja meg az ajtókat." És ehhez hasonló megállapítások, amelyek néha több kérdést vetnek fel, mint amennyi választ adnak.

Nézzük meg őszintén: első pillantásra igazán vonzóan hangzik. Érzelmi érettséget, önismeretet és felelősségvállalást sugall. Azonban a valóságban biológiailag képtelenség, pszichológiai szempontból káros, és legfőképpen a viták feszültségének fokozódásához vezet.

A szabály, miszerint soha ne menj aludni haraggal, túlságosan idealista, és elhanyagolja azt a kis részletet, hogy az emberek fáradtak, éhesek, hormonjaik hatása alatt állnak, és éjjel fél egykor nem mindig a legjobb formájukat hozzák. Az érzelmek és az emberi állapotok sokkal bonyolultabbak annál, hogy egyetlen szabályra építsük a megoldást.

A tudományos megközelítés alapján is nyilvánvalóan nem a legjobb választás.

Dr. Brandon Peters, a Stanford Egyetem alvásszakértője figyelmeztet arra, hogy az alvásmegvonás rendkívüli mértékben károsítja az agyunk kognitív működését. Ez a képességünk, amely lehetővé teszi számunkra, hogy világosan gondolkodjunk, megalapozott döntéseket hozzunk, empátiát gyakoroljunk, és elkerüljük a félreértéseket, amelyek akár heves reakciókat is kiválthatnak. Az alvás tehát nem csupán pihenés, hanem a mentális egészségünk kulcsfontosságú eleme is.

Ha nem alszol, az amygdalád is fárad, ami az érzelmi szabályozásért felel. A Time Magazine cikke szerint ilyenkor az agyad kvázi beragad, a neurotranszmitterek nem kapcsolnak jól, és olyan vagy, mint egy érzelmileg túltöltött mikrohullámú sütő: minden csak melegszik és robban, de közben nem történik előrelépés.

Az Agromedicine folyóirat kutatásai alapján kiderült, hogy ha késő estig tartó vitákba bonyolódtok, az nemcsak a hangulatotokat befolyásolja, hanem a memóriátokat is gyengíti. Ezért érdemes lehet elkerülni az éjszakai összezördüléseket, hiszen a fáradtság hatással van a gondolkodásra és az információk megjegyzésére.

Ezért jobb, ha néha tényleg haraggal fekszel le:

Azok az emberek, akik ragaszkodnak ehhez az elvhez, gyakran éjfélig tartó vitákba bonyolódnak, majd másnap zombiként vágynak a pihenésre, újra elveszítve a türelmüket, és megint csak összevesznek. Ez egy ördögi kör, amelyből nehezen lehet kiszabadulni. A Nature and Science of Sleep kutatásai szerint a krónikus alváshiány hosszú távon súlyos betegségeket idézhet elő, mint például a cukorbetegség, a szívbetegségek és az elhízás. És még a mindennapi stresszforrásokról egy szót sem ejtettünk.

A Research in Occupational and Environmental Medicine kutatása alapján az alváshiány ugyanolyan mértékben befolyásolja a kognitív képességeket, mint ha alkoholt fogyasztottál volna. Így hát, ha egy veszekedés után fáradtan ülsz a volán mögé, valójában komoly veszélyt jelentessz magadra és másokra is.

Dr. Robert D. Oexman, aki korábban a Sleep to Live Intézet vezetője volt, hangsúlyozza, hogy az alváshiány negatívan befolyásolja a szexuális vágyat, függetlenül attól, hogy férfiról vagy nőről van szó. A nők esetében az alvás不足 hatására csökken az ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron termelés, míg a férfiaknál a tesztoszteronszint tapasztalható visszaesése figyelhető meg.

Ha igazán emlékezetes békülő pillanatra vágysz, érdemes elkerülni az éjszakai vitákat, különösen nem éjjel háromkor. Inkább pihenj egy kicsit, aludj rá egyet, és reggel friss gondolatokkal, új energiával térj vissza a beszélgetéshez. Az alvás csodákra képes, és segíthet tisztábban látni a dolgokat.

Az American Psychological Association állásfoglalása szerint az alváshiány nem csupán a hangulatunkat rontja, hanem a depressziót is fokozza. Amikor fáradtak vagyunk, minden elhomályosodik körülöttünk – a kapcsolataink, a mindennapi életünk, sőt még egy egyszerű ebéd is. Az „inkább váljunk el” kijelentések gyakran az éjszaka sötétjében fogalmazódnak meg, és ha másnap reggel végre kipihentük magunkat, sokszor magunk is meglepődünk, hogy miért gondoltunk arra, hogy mindent feladunk. Az alvás hiánya tehát nem csupán a testünkre, hanem a lelkünkre is hatással van, sokszor a legnagyobb döntéseinket is megkérdőjelezve.

A memóriazavar egyébként ilyenkor oda is vezethet, hogy teljesen elkalandozik a vita, és már nem is tudjátok, miről van szó - csak megy a sértődés spirálban. Egy kiadós alvás visszahoz a tárgyhoz, és lehetőséget ad arra, hogy tényleg megoldjatok valamit, nem csak új sebeket adjatok egymásnak.

Phil Gehrman pszichológus állítása szerint az alváshiány komoly hatással van az észlelésünkre. Ennek következtében az ember gyakran tévesen értékeli a helyzeteket, hajlamos túlreagálni a dolgokat, és nehezen tudja megkülönböztetni a valós sérelmeket a képzeletbeliektől.

Este, amikor a fáradtság és az idegesség összegyűlik, könnyen olyan szavak törhetnek felszínre, amelyek másnap már teljesen elfogadhatatlanok. Ha viszont adtok magatoknak egy kis "pihenőidőt", vagyis alszotok egyet a dolgokra, reggel már nem harcosokként, hanem valódi emberekként tudtok egymással kommunikálni.

Related posts