Ilyen kedvező adóintézkedések várják a fiatal munkavállalókat és az első házasokat!

Fotó: Pixabay - A bérszámfejtőknek és a munkáltatóknak is figyelniük kell a július elsején életbe lépő adókezdvezmény-vátozásokra
Július 1-jétől jelentős változások lépnek életbe a családi adókedvezmények terén, emelkedni fog a kedvezmény mértéke. Ezen kívül számos egyéb jogszabályi módosítás is hatással lesz a bérszámfejtésre, az adókedvezményekre és az egyszerűsített foglalkoztatásra. Az ICT Európa szakértői összegyűjtötték a leglényegesebb információkat, hogy a munkáltatók és a munkavállalók egyaránt fel tudjanak készülni a közelgő változásokra.
Családi adókedvezmény
A családi adókedvezmény mértéke fokozatosan növekszik, két szakaszban valósul meg. 2025. július 1-jétől kezdődően az összeg az eltartottak számának megfelelően alakul, kedvezményezett eltartottanként és a jogosultsági hónapok számát figyelembe véve.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a korábban benyújtott nyilatkozatok továbbra is érvényben maradnak. Új nyilatkozat csak akkor szükséges, ha közös érvényesítés során a kedvezmény összegét konkrétan meghatározták, és az igénylő ezt az összeget módosítani kívánja.
CSED, a GYED és az örökbefogadói díj
2025. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED) és az örökbefogadói díj teljes mértékben mentesül a személyi jövedelemadó alól. Ezt követően az édesanyák a korábbi bruttó jövedelmük alapján meghatározott CSED ellátást fognak kézhez kapni.
Az ICT Európa szakértői azt is kiemelik, hogy a CSED alatt is lehet keresőtevékenységet folytatni.
A fiatal munkavállalók és az első házadók adókedvezménye
Jön a 120 napos korlát az egyszerűsített foglalkoztatásban
2025. július 1-jétől kezdve a munkavállalók maximálisan 120 napot dolgozhatnak egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül egy adott évben. Fontos megjegyezni, hogy ebbe a 120 napba beletartoznak a különböző munkáltatóknál, szintén egyszerűsített foglalkoztatás keretében eltöltött munkanapok is.
"A munkáltató számára a feltételek ellenőrzéséhez a NAV elektronikus előzetes lekérdezési lehetőséget kínál" – emelik ki az ICT Európa szakértői.
A munkáltató által fizetendő közteher mértéke már 2025. február 1-jétől a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónkként:
Új irányvonalak a bírósági végrehajtási törvényben: lényeges módosítások és azok hatásai.
2025. július 1-jétől életbe lép egy új jogszabály-módosítás, amely lehetővé teszi, hogy a havi munkabérnek az a része, amely nem haladja meg a minimálbér nettó összegének 60%-át, mentesüljön a végrehajtás alól.
Jelenleg havonta legfeljebb 60.000 Ft a kifizetett munkabérnek az a része, amely a levonás során mentes a végrehajtás alól.
Az ICT Európa szakértői hangsúlyozzák, hogy gyermektartásdíj esetén nem érvényes a mentesség. A levonás után megmaradó jövedelem egy része, amely meghaladja a havi 200 ezer forintot, korlátozás nélkül végrehajtható. Érdemes azonban figyelembe venni egy új fejleményt: a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján a családi kedvezmény nettó értéke mentesül a letiltás alól.
További változások 2025. október 1-től
Az idei év negyedik negyedévétől minden édesanya, aki legalább három gyermek után jogosult családi pótlékra, vagy aki korábban legalább 12 éven át élvezte ezt a támogatást, függetlenül a korától, mentesül a személyi jövedelemadó alól. Ez a teljes adómentesség kizárólag a munkával szerzett jövedelmekre (mint például a munkabér, az egyéni vállalkozói vagy mezőgazdasági őstermelői jövedelem, valamint a megbízási díj) vonatkozik.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a mentesség nem vonatkozik bizonyos jövedelmekre, például az osztalékokból, árfolyamnyereségekből, vagy ingatlan-bérbeadásból származó bevételekre.