Hivatalos úton benyújtották a kérelmet a magyar EUFOR-erők Boszniából való visszahívására.

A magyar kormány nyílt támogatása Milorad Dodik boszniai szerb vezető iránt, aki a közjogi és politikai feszültségek forrása, komoly kétségeket ébresztett Bosznia-Hercegovinában a magyar katonák páratlan semlegességét illetően. Az ottani lakosság már nem hisz abban, hogy a magyar alakulatok objektíven és elfogulatlanul tudják ellátni feladataikat.
Zeljko Komsic, Bosznia-Hercegovina államelnökségének boszniai horvát tagja hivatalosan is kérvényt nyújtott be az Európai Tanácshoz a Magyarország által vezetett EUFOR-kontingens kivonásának ügyében - számol be róla a balk.hu. Komsic levelet írt António Costának, az Európai Tanács elnökének, aki csütörtökön arról nyilatkozott, hogy Magyarország Ukrajna ügyében elszigetelte magát a többi 26 tagállam konszenzusától az EU-csúcson.
Komsic hangsúlyozta, hogy a magyar katonák kivonását azért sürgeti, mert az EUFOR-Althea missziónak meg kell őriznie teljes semlegességét, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell eljárnia. Ezzel szemben a magyar kormányzat magas rangú tisztségviselői nyíltan kifejezik támogatásukat Milorad Dodik iránt, aki a boszniai Szerb Köztársaság elnöke. "Dodik már régóta aláássa Bosznia és Hercegovina alkotmányos kereteit és jogi rendjét, ami folyamatos instabilitást teremt az országban, valamint a térségben, szeparatista nézetei és ambíciói következtében" - tette hozzá.
Miközben Dodik ellen jogi eljárás zajlik, és ő folyamatosan szembeszáll a bosznia-hercegovinai központi hatóságokkal, a magyar kormány nyíltan támogatja a szeparatista törekvéseket képviselő politikust, mind gazdasági, mind politikai szempontból. Legutóbb Budapest a Terrorelhárítási Központ (TEK) 78 fegyveres tagját küldte a boszniai Szerb Köztársaság területére. Hivatalosan a helyi erők kiképzésére és közös hadgyakorlatokra érkeztek, azonban a VSquare oknyomozó portál értesülései szerint valószínű, hogy a háttérben egy másik cél húzódik: a börtönbüntetésre ítélt Dodik esetleges kimenekítése.
A Magyar Honvédség tavaly először bízott meg parancsnokot a nemzetközi boszniai békefenntartó misszió élén, ami mérföldkőnek számít a hazai katonai szerepvállalás történetében. Azonban a magyar kormány egyre fokozódó aktív beavatkozása miatt a közösség pártatlan részvételébe vetett bizalma sajnos csökkent. E témában korábban részletesebben is kifejtettük a véleményünket.