Bár a dél-koreai elnök letartóztatása nem oldotta meg a problémát, a helyzet továbbra is egyre súlyosabbá válik.

A dél-koreai politikai helyzet továbbra is aggasztó méreteket ölt, miután az őrizetbe vett elnök, Jun Szogjol visszautasította a hatóságokkal való együttműködést. Ez az első eset, hogy egy hivatalban lévő államfőt letartóztatnak az ország történetében, és őt lázadás gyanújával vizsgálják, mivel a hadiállapot bevezetésére tett lépései miatt kerültek a hatóságok látókörébe. Az ügy nemcsak súlyos alkotmányos és jogi dilemmákat vet fel, hanem tovább mélyíti a már meglévő politikai megosztottságot is Dél-Koreában - számolt be a Reuters.
Jun Szogjol elnököt szerdán este vitték be a szöuli fogdába, miután nem volt hajlandó együttműködni a nyomozó hatóságokkal. Ügyvédje tájékoztatása szerint az elnök a csütörtökre tervezett második kihallgatáson sem kíván részt venni. A hatóságoknak 48 órájuk van arra, hogy kihallgassák a felfüggesztett elnököt; ezt követően vagy szabadon kell bocsátaniuk, vagy elfogatóparancsot kell benyújtaniuk a további őrizetbe vételéhez.
Az elnök letartóztatása egy több héten át tartó patthelyzet végére tett pontot, miután a rendőrség hajnali órákban, sokadik próbálkozásra sikeresen behatolt Jun szöuli villájába. Az államfő nyilatkozata szerint azért döntött a megadás mellett, hogy megelőzze a "gusztustalan vérontást", ám ennek ellenére továbbra is határozottan ellenzi a véleménye szerint törvénytelen nyomozást.
A magas rangú tisztviselők korrupcióját nyomozó hivatal (CIO) egyik munkatársa szerint Jun eddig még egyetlen kérdésre sem reagált a több mint 200 oldalas kérdőívben. Az elnök jogi csapata vitatja a letartóztatás törvényességét, és kérte annak bírósági felülvizsgálatát.
A letartóztatási parancs érvénytelensége abban rejlik, hogy azt egy illetéktelen joghatóságú bíróság bocsátotta ki, ráadásul a vizsgálatra kijelölt csoport nem rendelkezett a szükséges jogi felhatalmazással ehhez a lépéshez.
- állítják Jun ügyvédei.
Az ügy hátterében Jun december 3-i kísérlete áll a hadiállapot bevezetésére, amit a parlament leszavazott. Ez vezetett az elnök elleni vádemeléshez december 14-én. Az Alkotmánybíróság jelenleg arról dönt, hogy helybenhagyja-e a vádat, és végleg eltávolítja-e Junt az elnöki székből.
A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a dél-koreai lakosság jelentős része kiáll Jun felelősségre vonása mellett. Ugyanakkor a letartóztatási próbálkozások láthatóan aktivizálják a keményvonalas támogatókat. Egy kisebb csoportjuk a CIO irodája előtt demonstrált, és jogtalan lépésnek bélyegezte az elnök őrizetbe vételét.