Hét határon átívelő vidámság a Szatmár megyei böllérversenyen (VIDEÓ)

Tizenkettedik alkalommal került megrendezésre a Szatmár Megyei RMDSZ Böllérversenye. A vándorló hagyományőrző fesztivál ismét Halmiba látogatott, amely ideális helyszínt biztosított a rendezvény lebonyolításához.
A magyar kultúra szerves része a disznóvágás, amely nem csupán egy hagyományos esemény, hanem a közösségi élet fontos pillére is. Az ilyenkor készített ételek pedig a magyar gasztronómia gazdag palettáját gazdagítják. Akárcsak a töltött káposzta változatai, amelyek minden családi konyhában más-más ízvilágot tükröznek, úgy a disznóvágás folyamata és az abból készült ételek is vidégről vidékre eltérnek. Minden egyes disznóvágás egyedi élményt nyújt, tele helyi ízekkel, hagyományokkal és családi történetekkel.
A Szatmár Megyei RMDSZ rendezésében szombaton immár tizenkettedik alkalommal találkozott a gasztronómia szerelmeseinek 38 csapata, hogy megcsillogtassák tudományukat a sertésfeldolgozás terén. A rendezvény célja a helyi hagyományok megőrzése és ápolása volt. Érdemes megjegyezni, hogy minden csapat egy-egy disznót vágott, ám a házigazdák helyzete különös volt, hiszen számukra két kis malac sem bizonyult elegendőnek a sok vendég étkezésének biztosításához. A verseny nemcsak a szakmai tudásról szólt, hanem a közösségi összetartozás szellemében is zajlott, ahol a résztvevők megosztották egymással receptjeiket és titkaikat.
A SZÁMIT fiataljai viszont nem vágtak, ők egy saját malacot sütöttek nyárson, egy magyarországi csapat pedig szintén hozott húsból főzött disznótoros különlegességeket, népszerűsítve a Nyíregyházán tartandó hasonló rendezvényt.
2020-ban Halmi kiváló helyszínéül szolgált a böllérversenynek, és örömmel értesülhetünk arról, hogy a rendezvény most ismét visszatért erre a festői helyre. A hagyomány szerint a Szamos folyó két partjáról váltakozva szervezik a versenyt, általában RMDSZ-vezetésű települések keretein belül. Azonban felmerül a kérdés, hogy nem minden település rendelkezik elegendő tágas és megfelelően lebetonozott hellyel, ahol biztonságosan lebonyolítható a megmérettetés.
A zsűri szakemberekből állt, külön tudói vannak a jó fogópálinkáknak, forraltboroknak és hagyományos étkeknek. A zsűri feladata idén sem volt egyszerű, hiszen jobbnál jobb falatok várták őket, na meg nagy teljesítmények: 130 méteres kolbász is készült, a leggyorsabb hentes pedig alig öt perc alatt szedte darabjaira a disznót. A teljesítmény évről évre javul, ez szemmel látható, hiszen a csanálosi csapat a tavalyi 71 méteres kolbász-rekordját 124 méteresre javította.
Még ez sem bizonyult elegendőnek a győzelemhez, hiszen a sándorhomoki különítmény egy hatalmas, 130 méteres kolbászt készített. A leggyorsabb böllér nemcsak a kolbászt gyártotta, hanem az idővel is versenyt futott. A mezőteremi Hárt Tamás korábbi, 7 percen túli teljesítményét drámaian, 5 percre javította. Nem véletlen, hogy ilyen eredményeket tud elérni, hiszen ő egész évben edz, és egy németországi sertésfeldolgozóban nap mint nap akár 150 disznóval foglalkozik.
A korán érkezők figyelmét a sertés-szőrtelenítés különféle módszerei ragadhatták meg. Volt, ahol a malac szőre a szalma alatt égett, másutt forrázó víz segítségével távolították el, és több helyszínen is egyedi, szokatlan perzselő eszközökkel végezték el ezt a műveletet.
A teljesítmény mellett a megjelenés is kulcsszerepet játszik: a résztvevő csapatok hagyományos helyi ízekkel, régi disznóvágó eszközökkel, valamint ínycsiklandó süteményekkel és egyéb finomságokkal varázsolják egyedivé standjaikat. Láthattunk például egy magyar nemzeti színű szalaggal díszített fácskát, amelyen szalonna és kolbász darabkák "nőttek". A csapatok öltözete szintén fontos eleme a megjelenésnek, amely hozzájárul a rendezvény hangulatához.
A tömegben akadtak érdekes figurák, akik túlléptek az egyen-henteskötény hagyományos megjelenésén. Különösen feltűnő volt az apácának öltözött bogdándi férfi, aki kereszttel és pálinkáspohárral a nyakában bukkant fel, és hamarosan az egyik legnépszerűbb szelfiponttá vált. A már emlegetett csanálosiak pedig nemcsak megismételték, hanem felülmúlták a 2024-es felvonulásukat: akkor a mémként elhíresült ghánai gyászhuszárokat idézték meg, most viszont Piroskának és farkasoknak öltözve vonultak fel, miközben a Kismalac "Kismalac, kismalac, engedj be!" című dalának dallamai csendültek fel egy hordozható hangfalból.
A légkör mindenütt vidám volt, a színes csapatok lelkesen végezték a munkájukat, miközben baráti beszélgetések közepette kínálták egymást: ízletes hagymás vérrrel, finom velővel, frissen sült húsokkal, zamatos toroskáposztával, ropogós lángossal és fenséges hájas tésztával. Mindezeket remek forralt borok és ízletes fogópálinkák ölelték körül.
Ha már versenyről van szó, érdemes kitérni néhány figyelemre méltó eredményre is. A megmérettetést Kaplony csapata nyerte el, míg a második helyezést Pusztadaróc képviselői, a harmadik pedig Csanálos csapata zsebelte be. A batiziak remekelték a hagymás vért, míg a tasnádiak csülke bizonyult a legfinomabbnak. A szaniszlóiak toroskáposztája kiemelkedett a mezőnyből, és a legjobb májashurkát a Szatmárnémeti RMDSZ készítette el. A Partiumi Falugazdász Hálózat pedig a savanyúkáposztás húsgombóclevesével vívta ki a közönség elismerését.
Az biztos, hogy mindenki nyert, aki az alkalom kapcsán kilátogatott Halmiba, hiszen a finomságok mellé szép, napos idő is társult. Az pedig, hogy 2026-ban hol lesz a böllérverseny, az az év végén derül majd ki.