Kínában óriási lítiumkészletre bukkantak, amely jelentős lehetőségeket nyújt a jövőbeli energiaforrások és technológiák fejlesztése számára.


A Kína tartományi természeti erőforrásokért felelős hivatala bejelentette, hogy egy jelentős lítiumérc lelőhelyet fedeztek fel Hunan tartomány középső részén. Ez a felfedezés újabb lépést jelenthet Kína dominanciájának megerősítésében az elektromos autók piacán.

A Linwu megye Jijiaoshan bányászati területén található, megváltozott gránit típusú lelőhely teljes erőforrása körülbelül 490 millió tonna, beleértve a becslések szerint 1,31 millió tonna lítium-oxidot. A felfedezést a Hunan tartomány Ásványi Erőforrás-felmérési Intézete vezette, amely a fejlett kutatási technológiák és a hosszú távú geológiai felmérések szerepét említette a komplex lelőhely azonosításában. Állítólag az intézetnek "évekig tartó kutatási munkára" volt szüksége a tartalék megtalálásához.

A lítiumot tartalmazó gránitkőzet, más néven lítiumérc, olyan érc, amelyből a lítiumot zúzási folyamat során nyerik ki, míg a lítium-oxidot különböző elválasztási technikák segítségével állítják elő. Ez a módszer jelentős előnyöket kínál a sólében található lítiumlelőhelyekhez képest, ahol a lítiumot nagyméretű medencékben történő párologtatással extrahálják. Az ércből való kinyerés folyamata sokkal egyszerűbben irányítható, gyorsabb és költséghatékonyabb, ami lehetővé teszi a termelési mennyiségek precízebb ellenőrzését is. Ráadásul a lítiumérc nemcsak lítiumot, hanem más értékes ásványi anyagokat is tartalmaz, például rubídiumot, volfrámot és ónt - számolt be róla az electrive.com.

Kína lítiumkészletei a jövőben tovább bővülhetnek. Mérnökök jelenleg a tibeti spodumen öv körülbelül 2800 kilométeres szakaszát tanulmányozzák, hogy lítiumtartalmú ércet találjanak. A becslések alapján ezek a lelőhelyek akár 30 millió tonna lítiumot is rejthetnek magukban.

A Kínai Földtani Főszolgálat januárban arról számolt be, hogy az ország teljes lítiumkészlete a globális lelőhelyek 16,5 százalékára nőtt, amivel a második helyen áll a világon. Csak Chilének vannak még ennél is nagyobb lítiumkészletei. Mindazonáltal Kína a globális lítiumfinomító kapacitások több mint 70 százalékát ellenőrzi.

Related posts