Harminc munkatárs döntött úgy, hogy elhagyja a Kolibri Színházat az új igazgatóval való nézeteltérések következtében. Áprilisra a helyzet olyan súlyosra fordulhat, hogy a színház működése veszélybe kerülhet.


A Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház csapatának több mint negyede döntött úgy, hogy elhagyja a színházat, mivel nem kíván együtt dolgozni az új igazgató, Zalán János irányítása alatt. Novák János, az alapító igazgató, a helyzetet így kommentálta: "A repülők nem maradhatnak örökké az égen."

Még csak meg sem érkezett az új igazgató, Zalán János, amikor a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház húsz munkatársa, valamint még tíz régóta a teátrumban vállalkozóként dolgozó szakember bejelentette, hogy távozik. A 75 fős csapat így drámai változások előtt áll.

A felmondott munkatársak közül a legtöbben április 30-i határidővel távoznak. Köztük van számos színész, így a színház három legfoglalkoztatottabb művésze, Nyirkó Krisztina, Nizsai Dániel és Krausz Gábor, valamint a színház rendezője, Vidovszky György és látványtervezője, Orosz Klaudia. Áprilisi távozásukkal a színház gyakorlatig működésképtelen lesz.

A távozók között található a két ügyelő, a színházi nevelési csapat teljes létszáma, valamint a kellékes és a művészeti titkár is.

Akadtak olyanok, akik az évad végéig terveztek maradni, mielőtt bejelentették volna távozásukat. Azonban a színház vezetősége, állítólag Zalán János nyomására, arra kérte őket, hogy ha már el kívánnak menni, akkor áprilistól távozzanak, hiszen májusban már nem lesz lehetőségük a színpadon szerepelni. Annak érdekében, hogy elkerüljék a konfliktust Zalánnal, a legtöbben végül beleegyeztek ebbe a döntésbe.

További lemondásokra is lehet számítani.

Nizsai Dániel kifejtette, hogy sokan a bizonytalanságba vetik magukat, ám igyekeznek összetartani, és izgalmas utazó előadásokat szervezni.

A távozókat nem nyugtatta meg az sem, hogy Zalán János maga mellé vette szakmai konzulensnek a színház alapító igazgatóját, Novák Jánost. Novák - aki ma még a színház igazgatója, így neki nyújtották be a felmondásokat - a HVG-nek azt mondta: ott rontotta el, hogy nem adta be újra a pályázatát, "kinyitottam ezzel a kaput, és beáradhatott minden addig elfojtott indulat". Arra a kérdésünkre, nem fáj-e látni, hogy összeomlik a műve, azt mondta:

A repülők sem maradnak örökké az égen".

Amikor rákérdeztünk, miért támogatja Zalán Jánost, aki ennyire megosztó személyiség, így reagált: abban bízik, hogy ezzel sikerül megőrizni valamit az 1992-ben alapított színház örökségéből.

Zalán János a botrány kirobbanása után kérte fel Novákot szakmai tanácsadónak, abban a reményben, hogy ezáltal növelheti a saját legitimitását. Azonban a színház dolgozói között kétségek merültek fel, hiszen az alapító igazgató tekintélye az utolsó években megrendült. Nem voltak meggyőződve arról, hogy Novák képes lesz kiállni értük az új igazgatóval szemben, aki pályázatában azt javasolta, hogy eltér a hagyományos irányvonaltól, és a Kolibrit szórakoztató színházzá alakítja.

Ahogy megírtuk, a Kolibri Színház élére a társulat akarata ellenére nevezték ki Zalán Jánost. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a döntésre felkért szakmai bizottságok javaslata alapján december 19-én hozott döntést, amelyet azonban csak január közepén publikáltak. Zalán korábban a Pesti Magyar Színház vezetője volt, épp most folyik hatósági vizsgálat annak - a Zalán-időszakban tapasztalható - szabálytalan működése miatt.

Related posts