"Haldoklom!" - kiáltotta a La Manche iszapjában ragadt migráns, miközben Macron Londonban tárgyalásokat folytatott.


Emmanuel Macron francia elnök kedden háromnapos állami látogatásra érkezett az Egyesült Királyságba. A francia-brit csúcstalálkozón az illegális bevándorlás kérdése is napirendre került. Ám miközben Londonban a megállapodásról tárgyaltak, a francia partoknál újabb migránscsoportok indultak útnak.

A The Telegraph szerint órákkal a bejelentés előtt több száz menedékkérő vágott neki a La Manche-csatornának. A Calais közelében fekvő Gravelines strandján egy fekete gumicsónak szállt a vízre, fedélzetén mintegy 50 fővel - főként kelet-afrikai fiatal férfiakkal. A csónakot három francia rendőr nézte végig, de nem avatkoztak közbe.

Az átkelés során egy francia kutatóhajó figyelemmel kísérte az eseményeket, készen arra, hogy bármikor beavatkozzon, ha szükség adódna. Később a francia haditengerészet 78 embert – köztük nőket és gyermekeket – juttatott el a brit hatóságokhoz. Érdekes módon, a mentőmellényeket, amelyeket korábban kölcsönöztek, visszakérték tőlük.

Ez volt az első sikeres átkelési kísérlet az utóbbi napokban. Pénteken még kudarcot vallottak, amikor a rendőrök sikeresen megakadályozták az indulást – az egyik helyszínen például késekkel szúrták ki a csónakot. Most egy újabb csoport próbálkozott, de a tenger felé vezető csatorna iszapos szakaszán akadtak el. Az egyik férfi, derékig sűrű sárba ragadva, kétségbeesetten kiáltotta: "Haldoklom!" – végül kötelek segítségével sikerült őt kiszabadítani.

Javasolta, hogy alakítsanak egy külön munkacsoportot az embercsempészet elleni küzdelem érdekében. Franciaország emellett a közeljövőben lehetőséget biztosíthat arra, hogy a rendőrök a partvonal 300 méteres körzetében is intézkedhessenek. Musiol azonban figyelmeztetett, hogy ez a lépés kockázatos lehet a teljes felszereléssel rendelkező rendőrök számára.

A brit kormány abban bízik, hogy a francia elnökkel egy "egy be, egy ki" elven működő visszafogadási megállapodás születik. Ennek lényege, hogy ha az Egyesült Királyság kitoloncolna egy menedékkérőt Franciaországba, akkor cserébe egy másik, a briteknél jogszerű tartózkodási engedélyt kapó menekült érkezhetne a szigetekre. A részletek azonban ellentmondásosak: a megállapodás heti 50 fő visszaküldését engedélyezné - miközben tavaly több mint 29 ezren keltek át a csatornán.

Franciaország eddig elzárkózott egy különmegállapodástól, Macron ragaszkodott ahhoz, hogy az egész EU-t érintse az egyezmény. Ez azonban a Brexit óta nem lehetséges: az Egyesült Királyság már nem tagja azoknak az uniós szabályoknak, amelyek alapján a migránsokat vissza lehet küldeni az első biztonságos országba.

Az Európai Bizottság nem hajlandó olyan megállapodásra, amely visszaküldené a migránsokat az unió déli tagállamaiba - például Olaszországba vagy Görögországba -, ahol először partra szálltak. Ahogy azt korábban már megírtuk, a francia elnök úgy látja, hogy az Egyesült Királyság a felelős a La Manche csatornán átkelő, rekordszámú kishajóért. Idén eddig 20 600 menekült kelt át a csatornán, ez 2018 óta a legmagasabb szám.

Related posts