Halála előtt kegyetlenül bántalmazták a magyar tudóst, akinek nem ez a tragikus sors jutott volna.

A magyar tudós tragikus sorsra jutott: elmegyógyintézetbe került, ahol embertelen körülmények között tartották fogva. A brutalitás, amellyel bántak vele, végül a napok múlva bekövetkező halálához vezetett.
Semmelweis Ignác, akit sokan az "anyák megmentőjeként" ismernek, a magyar orvostudomány kiemelkedő alakja, akinek élete és munkássága mély nyomot hagyott a történelemben. Folyamatosan azon fáradozott, hogy megkönnyítse a betegek sorsát, és forradalmi felfedezéseivel alapjaiban változtatta meg a szülészet gyakorlatát. Tragikus vége azonban árnyékot vetett életére, hiszen a valódi elismerést csak halála után nyerte el. Ő az a figura, akinek hatása ma is érezhető, és akinek története a tudományos felfedezések drámai és gyakran fájdalmas útját példázza.
1818. július 1-jén született Budán egy jómódú kereskedő családban. Orvosi tanulmányait Bécsben végezte Semmelweis, ahol később a bécsi Allgemeines Krankenhaus szülészeti osztályán dolgozott. Itt fedezte fel, hogy a gyermekágyi láz, amely akkoriban az anyák halálának egyik fő oka volt, jelentős mértékben csökkenthető, ha az orvosok és szülésznők alapos kézmosás után nyúlnak a szülő nőkhöz.
Az akkori tudományos világ még nem ismerte a baktériumok szerepét a fertőzések terjedésében, és sokan kételkedtek a kézmosás fontosságában. Semmelweis harciasan védte az elméletét, amely végül elszigeteltséghez és szakmai konfliktusokhoz vezetett.
1857-ben feleségül vette a fiatal, mindössze 19 éves Weidenhofer Máriát, aki egy bécsi kereskedő leányaként érkezett az életébe. Házasságukból öt gyermek látta meg a napvilágot, de sajnálatos módon ketten közülük korán távoztak az élők sorából, ami mély fájdalmat és nehézségeket hozott a család életébe.