Fokozott intenzitással készülnek a szigeten a világ egyik legnagyobb hadereje ellen: Ukrajnától igyekeznek ellesni a sikeres taktikákat és módszereket.

Tajvan egyre inkább elmozdul a klasszikus védelmi megközelítésektől, és az Ukrajnában sikeresen alkalmazott aszimmetrikus hadviselés irányába fordul. A szigetország mobil és költséghatékony fegyverrendszerek fejlesztésére összpontosít, hogy felkészüljön egy esetleges kínai invázióra – értesült a Taiwan News.
elrettentő erőt építsen ki, amely vagy megakadályozza a kínai támadást, vagy legalább addig késlelteti azt, amíg amerikai segítséget kaphat.
A tajvani légvédelmi arzenál hazai fejlesztésű Sky Bow, földi telepítésű Sky Sword II és Antelope rakétarendszereket, valamint amerikai gyártmányú Patriot és NASAMS rendszereket tartalmaz. Ez utóbbiak nagy sikerrel vizsgáztak a kelet-európai országban az orosz rakéták ellen. A Nemzeti Csung San Tudományos és Technológiai Intézet 16 gyártósoron állít elő légvédelmi rakétákat és egyéb támadó lőszereket, 2023-ban és 2024-ben is 1000-1000 rakétát gyártva.
Tajpej egy különleges védelmi rendszert működtet, amely a hidegháború idején kifejlesztett AN/FPS-115 PAVE PAWS korai rakétateljesítmény-figyelő radarra támaszkodik. Ezt a fejlett technológiát 2000-ben szerezték be az Egyesült Államoktól, mintegy 1,8 milliárd dolláros befektetéssel. A 2013 óta üzemelő radar képes akár 5000 km távolságból is észlelni a rakétaindításokat, így jelentős szerepet játszik a térség védelmében. A partraszállás elleni védelem érdekében Tajvan a Hsziung Feng és Harpoon típusú hajó elleni rakétákat integrálja a haderejébe. 2026-ra új Parti Védelmi Parancsnokságot alapítanak, amely hat bázist fog irányítani, mindegyik modern védelmi rendszerekkel felszerelve. Továbbá, a tajvani haditengerészet számára hat Min Csiang osztályú gyors aknatelepítő hajó építése is folyamatban van, és további hat ilyen egység megrendelését is tervezi.
Tajpej egyre bővíti drónflottáját, különös figyelmet fordítva a saját fejlesztésű Csien Hsziang öngyilkos drónokra. A következő öt év során több mint 3000 hazai gyártású drón beszerzését tervezik, miközben már közel 1000 amerikai Switchblade 300 és ALTIUS 600 M-V cirkáló lőszert is megvásároltak. Márciusban a Tajvani Hajógyártó Vállalat bemutatta az első tengeri drónját is, amelynek fejlesztése szorosan összefonódik az ukrajnai háború tapasztalataival.
A fejlesztések ellenére Tajvan komoly kihívásokkal néz szembe.
Néhány amerikai szakértő javaslata szerint a védelmi költségvetést a GDP 10%-ára emelnék, azonban Cso Jung-tö miniszterelnök ezt a tervet "megvalósíthatatlannak" titulálta.
A toborzás területe komoly kihívásokkal néz szembe. Tajvan célja, hogy 215 000 fős hadsereget tartsanak fenn, azonban 2023 végére csupán a szükséges pozíciók 78%-át sikerült betölteni. A helyzet javítása érdekében Lai Csing-tö elnök márciusban bejelentette, hogy emelik az önkéntes katonai személyzet juttatásait. Ezen felül Tajvan a kiképzési programjait is modernizálja, kiemelt figyelmet fordítva a Stinger rakéták és drónok kezelésére.
Az továbbra is kérdéses, hogy ezzel mennyire lesznek képesek ellenállni a világ egyik legerősebb országa, Kína ellen egy invázió esetén, ám Tajvanban abban reménykednek, hogy az Egyesült Államok gyorsan a segítségükre sietne ilyen helyzetben.