Görögország is megállította a szíriai menedékkérelmek feldolgozását.
"Jelenleg felfüggesztjük a menedékkérelmi eljárásokat, amíg megvizsgáljuk az új politikai helyzetet Szíriában, különösen Bassár el-Aszad elnök megbuktatása után. A jövőben egy szíriai állampolgár nem jogosult menedékjogra az Aszad-rezsim miatti üldöztetésre hivatkozva, mivel az Aszad-rezsim már nem létezik" - nyilatkozta a miniszter a Real FM rádión. Hozzátette, hogy a jelenleg Görögországban tartózkodó szíriaiak, akiknek száma körülbelül 9500, szinte mindannyian (99 százalék) azt az indokot hozták fel menedékkérelmük alátámasztására, hogy Szíriában az Aszad által vezetett rezsim alatt üldöztetésnek voltak kitéve.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a várt demokratikus átalakulás Szíriában lehetőséget teremthet a menekültek biztonságos hazatérésére, ezzel pedig hozzájárulhat a szenvedések elől menekülők áradatának csökkentéséhez az európai országok irányába.
"Ez most egy hatalmas változás, de egyelőre nem tudjuk, mit hoz a holnap: javul-e vagy éppen romlik majd a helyzet a menekültek és a régió geopolitikai biztonsági helyzete szempontjából" - mondta Panajótopulosz.
Már 16 európai ország hozott hasonló intézkedést a szíriai menedékkérelmek elbírálásának felfüggesztéséről, köztük Ausztria, Franciaország, Németország, Olaszország, Svédország és Svájc is - emlékeztetett a Reuters hírügynökség.
A Migrantes katolikus egyházi alapítvány szerdai rómiai jelentése rávilágított, hogy tavaly Szíriából érkezett a legnagyobb számú menekült az Európai Unió területére. 2023 során összesen 183 ezer szíriai indítványozott menedékkérelmet az európai országokban.
Görögországba több százezer szíriai menekült érkezett Törökországon keresztül az utóbbi években, számuk különösen magas volt 2015-ben és 2016-ban. Többségük aztán elhagyta Görögországot, és nagyon sokan Németországba utaztak tovább, ahol a legnépesebb szíriai diaszpóra él jelenleg Európában.