Fokozódik a feszültség: Lengyelország akár az Európai Bírósághoz is fordulhat Magyarország ügyében.
A lengyel külügyminisztérium hivatalos állásfoglalásának keretében tiltakozást nyújt át Magyarország varsói nagykövetének, miután Budapest menedékjogot biztosított Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes számára - áll a lengyel kormány pénteki hivatalos közleményében.
A lengyel külügyminisztérium álláspontja szerint a magyar kormány lépése barátságtalan jelzés mind Lengyelország, mind pedig az Európai Unió alapelveivel szemben. A tárca közleményében hangsúlyozták, hogy a magyar nagykövet bekéretése mellett Sebastian Keciek, Lengyelország budapesti nagykövete is visszahívásra kerül konzultáció céljából.
Radosław Sikorski, a lengyel külügyminiszter, csütörtök este hangsúlyozta, hogy Varsó nem habozik szükség esetén az Európai Bizottsághoz fordulni. A lengyel kormány azt kéri, hogy a testület indítson jogi eljárást Magyarországgal szemben az EU működéséről szóló szerződés 259. cikkelye alapján.
Marcin Romanowski, aki 2019 és 2023 között töltötte be az igazságügyi miniszterhelyettesi pozíciót, súlyos vádakkal néz szembe: szervezett bűnözésben való részvétellel és közpénzek hűtlen kezelésével gyanúsítják. A vádak szerint az általa irányított Igazságosság Alap forrásait nem a megfelelő célokra használták fel. Lengyelország bírósága pedig európai elfogatóparancsot bocsátott ki ellene, ami tovább fokozza a helyzet súlyosságát.
Romanowski azonban állítja, hogy az ellene folyó eljárás politikai indítatású, és jogellenesnek tartja a lengyel parlament azon döntését is, amely megfosztotta mentelmi jogától. Jaroslaw Kaczynski, a Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője szerint Romanowski csak az igazságügy jelenlegi módszereit akarja elkerülni, amelyek tisztességtelen eljárásokat eredményeznek.
A magyar kormány menedékjog biztosítása Romanowski számára újabb feszültségeket szült Varsó és Budapest kapcsolatában. Lengyelország azért is tekinti problematikusnak a lépést, mert az Európai Unió alapszabályait sérti, amikor egy tagállam védelmét biztosítja egy másik tagállam bürökratikus eljárásával szemben.
A lengyel igazságügyi miniszter, Adam Bodnar szerint folytatódik az európai elfogadóparanccsal kapcsolatos eljárás, és minden lehetséges jogi lépést megtesznek az ügyben. Kérdéses, hogy Magyarország hogyan reagál a lengyel diplomáciai nyomásra, illetve hogy az ügy milyen hatással lesz a két ország közötti kapcsolat jövőjére.
A téma nem csupán a lengyel-magyar kapcsolatokra van hatással, hanem az Európai Unió belső összetartására is, hiszen az utóbbi években mindkét ország szoros szövetségesként támogatta egymást.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, élő adatok, teljes népesség, egész napra vonatkozóan, 2024. első negyedévének adatai alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*