Felfedeztük a kastély rejtett kincseit, ahol gróf Tisza Ilona számos családi titkot osztott meg velünk - galériával és videóval kiegészítve.

A tavalyi évben, a június 4-i megnyitót követően, a Tisza-kastély lenyűgöző 30 ezer látogatót vonzott, míg idén már 60 ezer érdeklődőre számítanak. Bejártuk a geszti rezidenciát a pincétől egészen a padlásig, és összegyűjtöttük a Tisza-kastély állandó kiállításának legkincsebb műtárgyait. Ezen a különleges úton találkoztunk a Tisza család egyenesági örökösével, gróf Tisza Ilonával is, aki megosztotta velünk a család történetének titkait.
Az előző évet mintegy 30 ezer látogatóval zárták, és idén 60 ezer érdeklődőre számítanak a geszti Tisza-kastélyban, ami várhatóan teljesül is az előzetes bejelentkezések alapján, hiszen rengeteg csoport érkezik a következő hónapokban - ismertette Virágné Rábai Alexandra létesítményvezető. A hét minden napján 29 szobával üzemel az Arany János vendégház, és nagyon népszerű az étterem és a kávézó is mind a helyiek, mind a látogatók körében.
Folyamatosan bővítik a szolgáltatások körét, és a programok terén ugyancsak törekednek a változatosságra. Hetente, kéthetente tartanak teadélutánokat, amelyeken gróf Tisza Ilona mesél régi családi anekdotákat. Emellett lesznek kvízestek, míg a borvacsorák a nyári időszakban fröccsterasszá válnak.
A Tisza család nemcsak a történelem lapjain hagyott nyomot, hanem két miniszterelnököt is adott az országnak, ezzel gazdagítva politikai örökségünket.
A geszti területet a Tisza család 1760-ban kapta meg az akkori uralkodótól, Mária Teréziától eredeti birtokaikért cserébe. Az épületet minden generáció a saját igényei szerint alakította át. 1860-ban modernizálták először a kastélyt, majd 1902-ben gróf Tisza István korszerűsítette, többek közt bevezettette a központi fűtést és az elektromos áramot is.
A Tisza család két miniszterelnököt is adott Magyarország számára. Tisza Kálmán 1875 és 1890, míg gróf Tisza István két alkalommal, 1903 és 1905, majd 1913 és 1917 között volt kormányfő. A kastélyt 1875-től főleg nyáron használta a család, hiszen a miniszterelnököket a munka rendszerint Budapestre szólította.
Az utolsó gróf, Tisza Kálmán Lajos 1944-ben hagyta el a kastélyt, hivatalosan a Debreceni Egyetem tulajdonába adta át ajándékozással. A rezidencia több feladatot is ellátott a következő években, volt többek közt diákszálló, üdülő, téeszközpont, 1957-től 2016-ig pedig az általános iskola lelt benne otthonra. Állapota jelentősen leromlott, a végső pusztulástól a felújítás mentette meg.
Tavaly nyáron megnyitotta kapuit a felújított Tisza-kastély, amely új fényben tündököl.
A Tisza-kastély, amely a legújabb felújítását követően 2024. június 4-én, a nemzeti összetartozás napján nyitotta meg kapuit, lenyűgöző élmény volt számunkra. A pincétől a padlásig bejártuk a gyönyörűen restaurált épületet Virágné Rábai Alexandra létesítményvezető és Erdélyi Ágnes múzeumpedagógus kíséretében. Alaposan szemügyre vettük a kiállításokat, és összegyűjtöttük a legértékesebb darabokat, figyelembe véve azok pénzbeli értékét, valamint az általuk képviselt eszmei jelentőséget is. Az élmények és felfedezések során nemcsak a tárgyak története, hanem a kastély varázsa is magával ragadott minket.