Fagyos időszakok után sok kertész gondolkodik azon, milyen gyümölcsfát érdemes ültetni a kertbe. Az ideális választás nemcsak a klímától, hanem a talaj típusától és a kert fekvésétől is függ. Ha szeretnénk biztosra menni, érdemes olyan fajtákat választani


Az április fagy országszerte megtizedelte a gyümölcsfákat, a termés sok helyütt oda veszett. Mindez nem kell, hogy a kedvünket vegye az ültetéstől, de jó okot ad a fajtaválasztás átgondolására. Az egyik szombathelyi kertészetben jártunk utána: hogyan és milyen gyümölcsfát ültessünk?

Aki szeretné, tavasszal is bátran ültethet gyümölcsfát – ezzel oszlatja el a tévhiteket Fekete András, a szombathelyi kertészet egyik elismert szaktanácsadója és növényvédelmi szakértője. Most, a rügypattanás idején, fontos megjegyezni, hogy aki szabadgyökeres fát választ, annak nem szabad halogatnia a vásárlást, hiszen a fát azonnal a megfelelő helyére kell ültetni. A konténeres fák esetében a "költöztetés" általában könnyebben megy, de a szabályok itt is érvényesek: az ültetés során a korona méretét a gyökérzethez kell igazítani. Ha ezt nem tesszük meg, a növény visszaszáradhat vagy akár el is pusztulhat, mivel nem tudja megfelelően fejleszteni a lombozatát.

Fekete András gyakran tapasztalja: a vásárlók elfelejtik, a gyümölcsfák jó része nem öntermékeny. Elmondják például, hogy piros vagy zöld, savanyú vagy édes, nyári vagy téli, eltartható almát szeretnének, aztán a kertészetben jön a felismerés: kellenek a porzó párok. Azt tanácsolja: úgy ültessük el a két fát, hogy nagyobb épület ne válassza el őket.

A klasszikus alma vagy körte fának is rengeteg fajtája van már, az újabbak általában ellenálóbbak bizonyos betegségeknek, nyugodtan válasszunk ilyet (is) a kertünkbe - tanácsolja a szakember. Hozzáteszi: szépen teremnek a balkonra való kisebb növésű gyümölcsfák is. Az alma például már egy kisebb dézsában is 8-10 almát hozhat, nagyobb konténerben pedig kis fává nevelhető. Hasonlóan jól működik a japán körte, a szilva és barack.

Milyen fajta gyümölcsfát válasszunk?

A múlt héten folyamatosan érkeztek a hírek a fagykárokról, az Alföldön különösen nagy károkat okozott az áprilisi időjárás. A kajszi, a nektarin évről évre károkat szenved, idén sok helyütt az alma sem úszta meg az extrém hideget. - Aki most tervez gyümölcsfát ültetni, próbáljon meg minél később virágzó fajtát választani. Próbáljuk minél későbbre tolni az érést - tanácsolja Both Gyula növényorvos. Megtudjuk: kaphatók már olyan fagyvédelmi szerek a kertészetekben, amelyekkel "otthoni körülmények között" is nyerhetünk 1-2 Celsius fokot.

Külföldön egyre többen próbálkoznak azzal is, hogy egy tövet 2-3 fajtával beoltanak; így minden ágon más fejlődési stádiumban van a virág. E téren azonban még sok a kísérletezni, kutatni való - hiszen az ízletesség sem elhanyagolható szempont.

Related posts