Ezért elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, mely gabonafélék számítanak egészségesebb választásnak.
Olyan gabonaféléket érdemes keresni, amelyek adaganként maximum 5 gramm hozzáadott cukrot tartalmaznak.
Bár a gabonapehely valóban kényelmes reggeli opció, felmerül a kérdés: mennyire egészséges választás valójában? Patricia Bannan dietetikus, az rd.com cikkében kifejti, hogy a színes dobozokban kapható gabonapelyhek gyakran tele vannak cukorral, míg tápanyagértékük meglehetősen alacsony. Ez azonban nem azt jelenti, hogy teljes mértékben el kellene kerülnünk a gabonaféléket; csupán fontos, hogy tudatosan válasszuk ki azokat, amelyek valóban jótékony hatással vannak az egészségünkre.
Néhány gabonafélével kapcsolatban, különösen a gyermekek számára készült változatoknál, komoly aggályokat kell figyelembe venni. A szakértők rámutatnak, hogy ezek a termékek gyakran magas hozzáadott cukortartalommal rendelkeznek, és sok esetben fruktóztartalmú kukoricaszirupot, valamint nádcukrot is tartalmaznak. Egyes kutatások szerint a gyerekeknek szánt gabonafélék jelentős része adagonként akár 16 gramm hozzáadott cukrot is tartalmazhat. A szakember, Bannan, azt ajánlja, hogy keressünk olyan gabonaféléket, amelyek adagonként legfeljebb 5 gramm hozzáadott cukrot tartalmaznak. Emellett hangsúlyozza, hogy a teljes kiőrlésű gabonák, mint például a teljes kiőrlésű búza, barna rizs és zab, tápanyagokban és rostokban gazdagabbak, így érdemes ezeket előnyben részesíteni. Az olyan gabonafélék, amelyek alapvető vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például vassal, D-vitaminnal és kalciummal dúsítottak, még nagyobb előnyöket nyújthatnak. Ezen felül érdemes a gabonákat friss gyümölcsökkel, diófélékkel vagy magvakkal tálalni, hogy még több vitaminhoz és ásványi anyaghoz juttassuk a szervezetünket.
A legegészségesebb gabonafélék a teljes kiőrlésű összetevőkből állnak, minimális vagy egyáltalán nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, viszont bővelkednek élelmi rostokban.
A zabot gabonafélék közé sorolják, és kiemelkedően gazdag hasznos rostokban, amelyek hozzájárulnak az egészséges táplálkozáshoz.
A teljes kiőrlésű zabból készült gabonafélék kiemelkedő választásnak számítanak, hiszen gazdagok béta-glükánban, ami egy különleges, oldható rostfajta. E rost rendkívül jótékony hatással van a szív egészségének megőrzésére - fejtette ki Bannan.
A korpa a gabonák, mint a búza és a zab, külső rétegét jelöli, amely gazdag tápanyagokban. Valószínűleg már találkozott a korpás gabonafélékkel, melyek kiemelkedően magas rosttartalmukkal tűnnek ki.
A barna rizs jó rost-, antioxidáns- és tápanyagforrás, amelytől nem fog megugrani a vércukorszint.
A csíráztatott gabonafélék szintén teljes kiőrlésű gabonából származnak, azonban a szemek kicsíráztatásával olyan biológiai folyamatokat indítanak el, amelyek révén a tápanyagok könnyebben hasznosíthatóvá válnak a szervezet számára.
A granola ideális társ a joghurtokhoz, de akár tejet is bátran adhatunk hozzá. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem minden granola egyforma minőségű. Sok esetben hozzáadott cukrot is tartalmazhat, ezért érdemes alaposan átnézni az összetevőket. Bár a granola kiválasztása során több szempontot is figyelembe kell venni, ennek ellenére remek választás lehet, hiszen a zab rengeteg jótékony anyagot kínál: gazdag rostokban, B-vitaminokban, valamint ásványi anyagokban, mint a vas és mangán. Ezen kívül a granola gyakran dúsítva van más tápláló hozzávalókkal is, például diófélékkel és magvakkal, amelyek tovább növelik tápértékét.
A müzli a granolához hasonló összetevőket tartalmaz, de nem hőkezelték, így sokoldalúbb. A teljes kiőrlésű gabonák, diófélék, magvak és szárított gyümölcsök keverékéből készült müzli kiegyensúlyozott, energetizáló reggeli választás lehet. Nemcsak az egészséges emésztéshez és a jóllakottsághoz biztosít rostot, hanem fehérjét és egészséges zsírokat is.