A BYD Magyarországon olyan ipari központtá válhat, amely Európa gazdasági motorjává nőheti ki magát.


A kínai elektromos autógyártó, a BYD, európai ambícióiról Stella Li, a cég európai leányvállalatának alapítója osztotta meg gondolatait a Totalcarnak adott interjújában. Li megjegyezte, hogy a jelenlegi európai piaci trendek nem feltétlenül kedveznek a tisztán elektromos meghajtású járműveknek. A BYD azonban hosszú távú stratégiát követ, és határozottan elkötelezett amellett, hogy nem tér vissza a belső égésű motorok használatához.

Stella Li megosztotta a lap munkatársaival, hogy az átmeneti időszakban plug-in hibridek használatával tervezik áthidalni a kihívásokat. Emellett hangsúlyozta, hogy rugalmasan, a piaci igényekhez igazítva módosítják a gyártósorokat, ha arra szükség lesz.

Az alapító beszámolt arról, hogy a kínai taxi flottákban, amelyek napi 550-600 kilométert tesznek meg több műszakban, zajlik az autók akkumulátorainak tartósságának tesztelése. A tapasztalatok szerint azoknál az autóknál, amelyek már meghaladták az egymillió kilométert, a kapacitás 90 százalék felett marad. Ezen túlmenően, ha hagyományos használat mellett vizsgáljuk, az új akkucellák esetében évtizedekre lehet tervezni. Ez különösen kedvező a jelentős használtpiac szempontjából Európában.

Stella Li bejelentette, hogy a BYD európai központját Budapestre helyezik, míg gyáregységeik és fejlesztési központjuk Szegeden kap majd helyet. Ezek a létesítmények képezik majd a vállalat középtávú európai jelenlétének alapját.

Cáfolta ugyanakkor, hogy tervben lenne német vagy brit központ, ahogy azt is, hogy az Európai Bizottság tisztességtelen állami támogatással kapcsolatosan vizsgálódna.

Kiemelte, hogy elsősorban a környékről keresik a 8-10 ezer szegedi alkalmazottat és a magyar munkavállalókat preferálják, azonban az 1800-2000 eurós híresztelésekről úgy nyilatkozott Stella Li, hogy ezek nem a BYD hivatalos információi.

A lap forrásai szerint a beszállítók tekintetében magyar, osztrák, francia és olasz cégekkel folynak a tárgyalások, de ezek még nem véglegesített megállapodások. Az akkumulátorcellák Kínából fognak érkezni az autókhoz, viszont az összeszerelés teljes folyamata Szegeden zajlik majd. Itt tervezik, hogy elsősorban az európai keresletet elégítik ki, bár az első időszakban még Kínából is fognak importálni járműveket.

Emellett az alapító szerint kutatás és fejlesztés is zajlik majd Szegeden, főként az önvezetési funkciókat fejlesztik és tesztelik, aminek kapcsán már magyar egyetemekkel is tárgyal a vállalat.

Related posts