Európa elérkezett ahhoz a ponthoz, ahol a Hold felfedezése és meghódítása új dimenziókat nyit meg számunkra. A kontinens ambiciózus tervei között szerepel, hogy a világűr ezen titokzatos égitestére irányítsa figyelmét, és innovatív projektek révén mélyebb


A Thales Alenia Space, az ESA megbízásából, Európa premier holdraszálló egységét fejleszti.

Az Európai Űrügynökség (ESA) megállapodást kötött a francia-olasz Thales Alenia Space céggel, amelynek célja az első európai holdra szálló egység, az Argonaut megalkotása. A projekt fejlesztése 2030-ra zárul, és a tervek szerint az Argonaut több űrmisszióban is részt fog venni az elkövetkező évtized során. Az egység újrahasználható kialakítással bír, és akár öt évig is képes lesz működni a Hold szélsőséges körülményei között. A várakozások szerint 1500 kilogrammnyi rakományt lesz képes szállítani, beleértve az űrhajósok felszerelését, holdjárókat, sőt akár egy kis erőművet is. A rendszer teljes mértékben autonóm lesz, és kiemelkedő, 100 méteres pontossággal képes majd landolni a Hold felszínén.

A leszállóegység központi jelentőséggel bír az Artemis-program keretein belül, melynek célja, hogy tartós emberi jelenlétet alakítson ki a Holdon. Az ESA nyilatkozata szerint az Argonaut képes lesz elérni bármelyik holdi helyszínt, ezáltal kulcsszereplővé válhat az európai és nemzetközi űrkutatásban.

Az ArgoNET, az első küldetés, várhatóan 2031-ben startol egy Ariane-6 rakéta segítségével. Az elkövetkező tíz évben összesen öt különböző küldetést tervez az Argonaut program, amely az ESA ambiciózus űrkutatási terveinek része. 2028-ra a Rosalind Franklin marsjáró indítása van napirenden, amely képes lesz akár 2 méter mélyből is mintát gyűjteni a Mars talajából. Ezen kívül 2035-re egy újabb leszállóegység küldése is szerepel a tervek között, ám annak pontos jellemzői még titokban maradnak.

Daniel Neuenschwander, az ESA űrkutatásért felelős igazgatója úgy véli, hogy az Argonaut program kulcsfontosságú lépést jelent Európa űrkutatási ambícióinak megvalósításában.

Related posts