Erdogan véleménye szerint a Kurdisztáni Munkáspárt megszűnése jelentős lépést jelenthet a terrorizmus visszaszorításában Törökország területén.

A török elnök véleménye szerint a lefegyverzés folyamata elhozza a "demokrácia és jólét új időszakát".
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű terrorszervezet feloszlásának bejelentése a török elnök szavai szerint a terrorizmus végső felszámolását hozhatja el. Az elnök hangsúlyozta, hogy kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a PKK szíriai és európai szárnyai is kövessék ezt a lépést.
Recep Tayyip Erdogan a török parlamentben elmondott beszédében történelminek nevezte a PKK bejelentését, illetve reményét fejezte ki, hogy a kurd szervezet jóhiszeműen végre is hajtja a döntést.
"A PKK ígéreteinek teljesítése, amely a feloszlásra és a fegyverek leadására vonatkozik, után a politikai vezetők megkezdik a tárgyalásokat a fennmaradó, megoldatlan ügyek rendezéséről" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a lefegyverzés Törökország számára egy új, a demokrácia és a jólét időszakának kezdetét jelenti.
Erdogan felidézte, hogy Ankara és a PKK harca évtizedek óta nehezíti a török állampolgárok életét, továbbá emlékeztetett arra is, hogy a terrorizmus elleni küzdelemre több milliárd dollárt költöttek. "Ennek most vége, köszönhetően a török nép akaratának, amellyel képes volt legyőzni a kihívásokat" - hangsúlyozta.
Beszédében hangsúlyozta reményét, miszerint "az új körülményekre" a nemzetközi befektetők is felfigyelnek. Kiemelte, hogy Törökország délkeleti, korábban konfliktus által sújtott területei "különleges turisztikai célpontokká alakulhatnak".
Ahogy említette, ha a PKK valóban komolyan veszi a döntését, akkor valószínűleg egyre ritkábban lesz szükség arra a gyakorlatra, hogy Ankara államilag kinevezett tisztségviselőkkel helyettesítse a megválasztott polgármestereket.
Törökországban a kormány több polgármestert távolított el tisztségéből a betiltott Kurdisztáni Munkáspárthoz fűződő feltételezett kapcsolatuk miatt.
A Kurdisztáni Munkáspárt, amely már több mint négy évtizede harcol a török állam ellen, hétfőn bejelentette, hogy feloszlik. E döntés hátterében Abdullah Öcalan, a szervezet 1999 óta fogva tartott vezetőjének kérésére tett lépése áll. A PKK nem csupán a feloszlás mellett döntött, hanem a török főváros, Ankara ellen folytatott fegyveres küzdelem befejezéséről is határozott.
A PKK-t Törökország mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek tekinti.