Budapesten először került megrendezésre a Türk Tanács csúcstalálkozója, ahol Hankó Balázs is megszólalt.

A most kezdődő kétnapos budapesti tárgyalások jó reményt adnak arra, hogy új szintre tudjuk emelni magyar-türk kulturális, felsőoktatási és innovációs együttműködést - mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn, írja az MTI.
Hankó Balázs a Magyar-Türk Kulturális, Felsőoktatási és Innovációs csúcstalálkozó előtt tartott sajtótájékoztatót a Hagyományok Házában, ahol kifejtette a rendezvény célkitűzéseit. Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán kormányának képviselői is részt vesznek az eseményen. "A szándékunk az, hogy kedden aláírjunk egy olyan együttműködési nyilatkozatot, amely megerősíti a közös felsőoktatási programokat, közös innovációs kutatási pályázatokat hoz létre, valamint kutatási parkok létrehozását célozza. A kultúra terén pedig a zenei, népművészeti és filmipari együttműködéseket, valamint a nemzeti múzeumok és képtárak közötti kooperációt kívánjuk előmozdítani" - emelte ki Hankó Balázs.
A miniszter kiemelte: a magyar-türk kulturális kapcsolatok hosszú időre nyúlnak vissza. Hozzátette: ez a több mint ezer év szükségessé és indokolttá tette, hogy első alkalommal megtartsák a magyar és a türk nemzetek kulturális, felsőoktatási és tudományos-innovációs csúcstalálkozóját.
Hankó Balázs örömmel számolt be arról, hogy a budapesti csúcsra öt türk állam hét kiemelt delegációja érkezett. Az eseményen Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán miniszterhelyettesei, valamint a nemzetközi türk kulturális szervezet, a TURKSOY és a Türk Államok Szervezete főtitkárai is képviseltetik magukat. A miniszter hangsúlyozta, hogy a résztvevők hétfőn a felsőoktatás és innováció, kedden pedig a kultúra területét fogják megvitatni. Hankó Balázs kiemelte, hogy az utóbbi években a magyar felsőoktatás jelentős átalakuláson ment keresztül, hiszen "egyetemeink a világranglisták élvonalában szerepelnek", és folyamatosan bővítjük a közös képzési programokat, köztük a kettős diplomás lehetőségeket is számos nemzetközi partnerünkkel.
"A türk államokkal jelenleg 517 egyetemi együttműködés van folyamatban, ezeket szeretnénk tovább erősíteni. Célunk, hogy az a több mint 1600 diák, aki a türk államokból Magyarországon tanul, még inkább a műszaki, természettudományos, mérnöki, informatikai területen lenne jelen, és erősítené a magyar gazdaság és tudomány pozícióit a türk államokban a közös, illetve a dupla diplomás képzések segítségével" - mondta a miniszter.
Hankó Balázs véleménye szerint Magyarország gazdasági semlegességének megerősítése szoros összefüggésben áll az egyetemi és tudományos együttműködésekkel. Úgy véli, hogy párhuzamosan kell erősíteni a kapcsolatokat a nyugati és keleti országokkal az oktatás és a tudomány területén. Rámutatott, hogy tavaly egy török-magyar innovációs pályázatra nyolcszoros túljelentkezés érkezett, ami azt jelzi, hogy jelentős lehetőségek rejlenek a két ország vállalatainak együttműködésében. Ezen kívül említette, hogy az Óbudai Egyetem már kialakította tudományos kapcsolatait Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal és Üzbegisztánnal, sőt, egy üzbég egyetemmel közösen innovációs parkot is terveznek.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy az erős kulturális kötelék rendkívül fontos alapként szolgál egyetemeink közötti innovációs és kutatási, valamint gazdasági együttműködéseinkhez. A nyelvi rokonság, a zenei és népművészeti hagyományaink szoros összefonódása a türk államokkal jelentős kapcsolatokat teremt köztünk, és ennek elmélyítésére törekszünk.
Kiemelt kép: Hankó Balázs, a kulturális és innovációs tárca vezetője, sajtótájékoztatót tart a magyar-türk kulturális, felsőoktatási és innovációs csúcstalálkozó előkészületei kapcsán a Hagyományok Házában, 2025. április 28-án (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)