Elemzők prognózisa szerint India a jövőben a globális gazdasági színtér egyik meghatározó központjává válik, ami egyben az Egyesült Államok számára is kedvező lehetőségeket teremt. Az indiai piac növekvő jelentősége és dinamizmusa új utakat nyithat a kere

India a kilencvenes évek reformjai óta a viszonylag magas hozzáadott értékű szolgáltatásokkal, benne a technológiai szektorral világgazdasági értelemben is sikeres - mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet kutatója. Trembeczki Zsolt arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok és India a 2010-es évektől stratégiai partnerségre törekszik, amit a Kínától való közös félelem is erősít.
A Magyar Külügyi Intézet elemzése alapján India folyamatosan növekvő befolyásra tesz szert a globális technológiai szektorban. Ugyanakkor ahhoz, hogy az indiai társadalom különböző csoportjai is élvezhessék a gazdasági fejlődés előnyeit, elengedhetetlen, hogy az ország további reformokat hajtson végre.
Trembeczki Zsolt, a tanulmány társszerzője, az InfoRádióban kifejtette, hogy az indiai gazdasági fellendülést sokáig egy "örök beteljesületlen ígéretként" emlegették. Azonban az utóbbi évek során India mind gazdasági, mind diplomáciai szempontból jelentős előrelépést mutatott, és kulcsfontosságú szektorokban egyre inkább képes felnőni a területének méretéhez. "Bár a népesség arányához képest talán nem annyira dominál, de rendkívül gyors ütemben válik egyre jelentősebbé a különböző iparágakban" - tette hozzá Zsolt.
A Magyar Külügyi Intézet kutatója szerint India a kilencvenes évek reformjai és a gazdasági növekedés beindulása óta világgazdasági értelemben a magas hozzáadott értékű szolgáltatásokban, ezeken belül is leginkább a technológiai szektorban igazán sikeres.
Ennek a szektornak a fejlődése jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy az indiai gazdaság dinamikusan növekedjen és szélesebb horizontokat nyisson meg.
Ugyan sokszor összehasonlítják Kínát Indiával, Trembeczki Zsolt kiemelte, hogy Indiában még nem valósult meg az a kínai innovációs folyamat, hogy százmilliókat terelnek be vidékről a városokba és az ott található gyárakba, amivel alacsonyabb hozzáadott értékű, de szélesebb tömegeket foglalkoztató gyártóipari központtá vált Kína. Ugyanez a célja az indiai kormányzatnak is, de a kutató szerint nem biztos, hogy sikerülni fog mindez abban a formában, mint ahogyan Kínában.
A szakértő azt gondolja, hogy az Egyesült Államok nem fog konfrontálódni az egyre merészebb célokat kitűző Indiával, már csak a közös múlt miatt sem. Felidézte, hogy az USA vezetőiben már a hidegháború alatt is megvolt "egy alapvető jóindulatú hozzáállás" Indiához, ami aztán később is így maradt, igaz, ez a kapcsolat évtizedeken át "egy beteljesületlen barátság volt". A 2010-es évek óta viszont nagy lelkesedés figyelhető meg indiai és amerikai részről egyaránt a két ország stratégiai partnerségének megszilárdítása iránt.
Az egymáshoz való közeledésüket elsősorban a Kínától való közös félelem hajtja, és a két ország szorosan együttműködik a nagy vetélytársnak számító szuperhatalom ellenében.
Trembeczki Zsolt véleménye szerint ez a partnerség, valamint a Kínával szembeni jelentős ellenállás "nem feltétlenül alkalmazható automatikusan más globális kérdésekre is".
A Magyar Külügyi Intézet szakértője megfigyelte, hogy az Európai Unió és India viszonya jelenleg hasonló szakaszban van, mint ahol az indiai-amerikai kapcsolatok álltak egy vagy két évtizeddel ezelőtt. Mindkét fél egyre inkább hangsúlyozza, hogy egymás számára fontos partnerek lehetnek, és jelentős lehetőségeket látnak a közös kezdeményezésekben. Kétségtelen, hogy India számára óriási előnyöket jelentene az európai technológiák és piacok kihasználása, míg az EU is jelentős haszonnal járhatna, ha termékei és szolgáltatásai még inkább elérhetővé válnának a hatalmas és gyorsan növekvő indiai piacon. Ugyanakkor a szakértő szerint a konkrét együttműködés eddig "döcögős" ütemben haladt, azonban a politikai kapcsolatok kedvező alakulása miatt nem zárható ki, hogy a jövőben felgyorsulnak ezek a folyamatok.
Trembeczki Zsolt emlékeztetett arra, hogy a szabadkereskedelmi tárgyalások India és az Európai Unió között már hosszú évek óta zajlanak. Tavaly sokan reménykedtek egy jelentős előrelépésben, de ez végül elmaradt. Idén viszont lehet, hogy a felek közelebb kerülnek egymáshoz, de a végső eredmény számos tényezőtől függ.
A reformok és innovációk ellenére India továbbra is egy alsó-közepes jövedelmű ország státuszát őrzi, míg az Európai Unió a világ egyik leggazdagabb és legfejlettebb ipari régiójának számít. Ebből adódóan számos vitás kérdés és eltérés merül fel, amelyeket a közelgő tárgyalások során nehezen lesznek képesek feloldani. Trembeczki Zsolt kifejtette, hogy a legfőbb viták a piacokhoz való hozzáférés mértékéről és jellegéről zajlanak. Az indiai fél természetesen nem szeretné, ha saját vállalkozásai a legnagyobb európai piacokon "eltűnnének" az európai cégek versenye miatt. Ráadásul még az uniós tagállamok között sincs teljes konszenzus arról, hogy hány indiai munkavállaló érkezhet Európába. "Ezek valóban bonyolult kérdések, és sok további tárgyalás vár ránk, de a politikai légkör az ázsiai ország és az európai blokk között viszonylag kedvező" - tette hozzá a szakértő.
Az indiai gazdasági növekedés egyik kulcsa a pozitív demográfiai jellemzők és az egészségügyi mutatók kedvező alakulása. Ezen kívül a kormányzat üzletbarát politikája szintén jelentős szerepet játszik a fejlődésben. Ugyanakkor Trembeczki Zsolt hangsúlyozza, hogy érdemes figyelembe venni azt is, hogy például...
Az indiai fizikai infrastruktúra jelentős átalakításokra és korszerűsítésekre van szüksége, mivel a jelenlegi állapot nem képes kielégíteni a növekvő igényeket. A beruházások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a gazdasági növekedés üteme fenntartható maradjon, és a lakosság mindennapi életminősége javuljon.
Időről időre akadályok merülnek fel a villamosenergia-ellátás terén, és a logisztikában is felbukkanhatnak olyan kérdések, mint például, hogy a termékek időben eljutnak-e a gyárakból a kikötőkbe. A kutató megjegyezte, hogy az utóbbi évek során jelentős előrelépés történt ezeken a területeken, azonban Indiának még mindig van mit behoznia a hátrányából.
Trembeczki Zsolt megjegyezte: az indiai kormány különböző intézkedésekkel mára elérte, hogy nem növekszik kontrollálatlanul a népessége, de még nem is csökken. Mint mondta, ahhoz, hogy az ország jól ki tudja aknázni a nagy népességszámból adódó lehetőségeket, fejleszteni kell az oktatást, de sokat kellene még invesztálni a humánerőforrásba, valamint az egészségügybe is. "Ha ez csak félig-meddig sikerül, akkor India el fog szalasztani nagyon komoly lehetőségeket. Persze India ezektől függetlenül is a világgazdaság egyik nagy központjává fog válni, ez szinte elkerülhetetlen" - összegzett a Magyar Külügyi Intézet kutatója.