A Nitrogénművek és hitelezőik közötti megállapodás lehetősége folyamatosan csökken, ami aggasztó fejleményeket vetít előre - Agro Napló.


Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, határozottan elvetette a lehetőséget, hogy tárgyi eszközöket kínáljon fel biztosítékként a kötvénytulajdonosok számára a májusban esedékes 200 millió eurós kötvénycsomag refinanszírozása során – számolt be a Bloomberg.

A Nitrogénművek és a kötvények mintegy 70%-át birtokló hitelezők közötti tárgyalások a múlt héten megállapodás nélkül zárultak. A hitelezői csoport tárgyi eszközöket kért fedezetként, valamint részvényesi hozzájárulást a refinanszírozás részeként. Bige keddi nyilatkozatában kijelentette, hogy nem hajlandó tárgyi eszközöket fedezetként felajánlani. A Nitrogénművek 100 millió euró értékű követelést és készletet kínált fedezetként, szigorúbb feltételeket és némi további kamatot. Bige megjegyezte, hogy a vállalat eszközeit nemrég 850 millió euróra értékelték. A tulajdonos elmondta, hogy fiával együtt a kötvények 13-14%-át birtokolják, amelyeket mindenképpen meg kíván tartani.

A kötvények birtoklása számomra azt jelenti, hogy kifejezem a hitemet a vállalat iránt. Számomra elképzelhetetlen, hogy egy pillanatra is elgondolkodjak a kötvényeim eladásán vagy a kiszálláson.

Amennyiben május 14-ig, a kitűzött határidőig nem sikerül megoldást találni, a Nitrogénművek háromnapos türelmi időszakot hirdet. Ezt követően a kötvények legalább 25%-át birtokló kötvénytulajdonosok bejelenthetik a nemfizetést, ami a tájékoztató értelmében azt jelenti, hogy az adósság azonnali teljesítése esedékessé válik.

A műtrágyagyártó kötvényeinek minősítése a Standard & Poor's által CCC- besorolással történt, és ezt negatív kilátással látták el. A Scope Ratings, amely korábban CC minősítést adott a cégnél, kedden bejelentette, hogy a vállalat minősítése "fejlődő kimenetelre vonatkozó felülvizsgálat alatt" áll. Bige úgy véli, hogy a Nitrogénműveket kedvezőtlenül érinti a magyar kormány szén-dioxid-kvóták igazságtalan adóztatása, valamint egy másik adó, amelyek összesen évi körülbelül 20 milliárd forint (56,2 millió dollár) terhet rónak a vállalatra.

A minősítő cégek leminősítettek minket, mert nem lehet elég profitot termelni a 20 milliárd forintos adó kifizetéséhez egy európai energiaválság közepette, amikor az olcsó orosz energia be van tiltva

- Alakítsd át a szöveget! - javasolta Bige. A műtrágyagyártó cégeket jelentős költségek terhelik, miután az Európai Unió korlátozta az orosz gáz importját, amely elengedhetetlen alapanyag a termeléshez, különösen Ukrajna 2022-es inváziója óta. A májusban esedékes kötvénylejárat pedig egyre inkább közeledik, és a legnagyobb hitelezői csoport már korábban figyelmeztetett a helyzet komolyságára:

A kötvények ilyen nemfizetése potenciálisan a csoporton belüli más adósságkonstrukciók keresztcsődjét eredményezné.

Related posts