"Ő egy különleges kisugárzással bíró egyén volt, aki folyamatosan fáradhatatlanul segített másoknak." - A halálra égett japán nő ügye miatt demonstrációt tartanak Budapesten.

15:13: A gyűlés kezdetén a résztvevők nehéz szívvel emlékeztek meg egy olyan emberről, aki rengeteget tett másokért. Három évvel ezelőtt M. elkötelezetten támogatta az ukrán menekülteket Magyarországon. Sugárzó személyisége és segítőkészsége példaértékű volt, mindig megtalálta a módját, hogy másokon segítsen.
"Az együtt töltött pillanatok soha nem hagynak el, és a hiánya most különösen éles. Megtiszteltetés volt számomra, hogy a barátomnak nevezhettem" - mondta barátja, miközben a könnyek harcban álltak a szemében.
15:05: A szervezők elmondták, hogy a Stollár Béla utcában, majd a Szalay utcai rendőrség előtt, végül pedig a Kossuth téren lesznek beszédek. Mindenhol körülbelül félórás lesz a program, a Kossuth téren zárul majd az esemény.
15:03: Számos résztvevő lila szalagot tűzött a mellkasára, míg néhányan lila zászlót is hoztak magukkal. Mások magyar zászlót lengetnek. Egy újabb transzparens a lét törékenységére irányítja a figyelmet, és a tartója reményét fejezi ki, hogy talán ez az ügy elegendő nyilvánosságot kap ahhoz, hogy hangsúlyozza: az erőszak nem nyújt megoldást.
15:00: A demonstrálók egyre többen gyűlnek össze a helyszínen. Az eseményhez különböző üzenetekkel érkeztek; egyesek például egy "Vétkesek közt cinkos, aki néma" feliratú molinót hoztak magukkal, míg mások virágokat, gyertyákat és mécseseket helyeztek el a földre. A hangulat komoly, hiszen egy japán nő félárván maradt gyermekének támogatására is gyűjtenek adományokat.
A Patent Egyesület az eset miatt tüntetést szervezett szombat délután 3 órára a Stollár Béla utcába, ahol a tragédia történt. A rendőrök lezárták az utca Nyugati Pályaudvar felőli oldalát, és mindkét végén 4-4 egyenruhás biztosítja a helyszínt, hogy senki ne hajthasson be autóval.
Január 29-én egy belvárosi társasház harmadik emeletén tűz keletkezett, amely során a tűzoltók egy középkorú külföldi nő holttestére bukkantak az oltási munkálatok folyamán. A rendőrség kezdetben balesetként könyvelte el az esetet, azzal az indoklással, hogy az ágyban való dohányzás állhatott a tragédia mögött, pedig az áldozat nem volt dohányzó.
Miután a Facebook közössége felfigyelt arra a súlyos esetre, amelyben egy elhunyt nő életét megfenyegette volt férje, a rendőrség reagált a kommentelők aggodalmaira. Egy héttel később az Országos Rendőr-főkapitányság nyilvánosan elnézést kért, és elrendelte a kommunikációs eljárásainak átvilágítását. A nyomozás során új bizonyítékokra bukkantak, amelyek megalapozott gyanút vetettek fel emberölés ügyében: egy megfigyelő kamera felvételén látható, amint a volt férj álruhában, símaszkot viselve belép az épületbe, majd körülbelül egy óra elteltével távozik.
A Patent Egyesület információi szerint a nő hosszú éveken át szenvedett bántalmazástól, és 2023-ban keresett segítséget tőlük, hogy gyermekei társaságában visszatérhessen szülőhazájába. Az apa azonban megakadályozta ezt a tervet, és egy levélrészlet, amelyet az Index szerzett meg, arra utal, hogy a férfi életveszélyesen megfenyegette a nőt.
Kedd este a japán édesanya otthonának küszöbén csendes megemlékezés zajlott, ahol barátai, ismerősei és civil aktivisták gyűltek össze, hogy kifejezzék szolidaritásukat a családon belüli erőszak ellen folytatott harcban. A rendezvényre mintegy száz ember érkezett az V. kerületi Stollár Béla utcába, ahol a tragikus események játszódtak le. Két nappal később három rendőr ellen indult fegyelmi eljárás, amiért a japán nő által tett bejelentéseket nem kezelték kellő komolysággal.