A szakértők véleménye szerint ezekben a két életkorban éri el a boldogság csúcspontját az ember.


17 millió ember szívét megdobogtatta a varázslatos videó: egy 8 hetes kislány és apukája bájos beszélgetése.

Gyerekkorunkban a mesék és később a romantikus filmek formálták bennünk azt a hitet, hogy ha kitartóan küzdünk az élet által ránk rótt kihívásokkal, végül a boldogság ránk talál, és velünk marad. Felnőttként azonban rá kell jönnünk, hogy a világ nem egészen így működik: a boldogság nem hónapokban vagy években, sőt, nem is a "boldogan éltek, míg meg nem haltak" klisében mérhető, sokkal inkább pillanatokban és napokban rejlik. Ugyanakkor a szakértők szerint léteznek olyan életszakaszok, amikor várhatóan boldogabbak leszünk. A London Economics School kutatásai alapján ez a boldogság 23 és 69 éves korunk környékén érkezik el.

Általánosságban elmondható, hogy gyerekként sokkal boldogabbnak érezzük magunkat, mint felnőttként. Ennek egyik oka, hogy képesek vagyunk örömet találni az élet legapróbb csodáiban. Kevés felnőttet izgat fel például, ha egy kavics csobban a pocsolyába, vagy ha egy parkban egy különös, pisztoly alakú faágra bukkannak. Emellett gyerekként még nem terhelnek minket a megélhetési problémák, a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése, vagy a szüleink elöregedésével kapcsolatos gondok sem. Fiatal felnőttként általában még mindig megőrizzük optimizmusunkat és derűnket, hiszen előttünk áll az élet. Nem meglepő tehát, hogy a London Economics School kutatása szerint 23 éves korunkban éljük át a legnagyobb boldogságot felnőtt életünk során. Első alkalommal.

Egy érdekes megállapítást tettek a húszas éveik elején járó fiatal felnőttekkel kapcsolatban: átlagosan körülbelül 10 százalékkal túlságosan optimistán ítélik meg jövőbeli boldogságukat. Ebben az életkorban gyakran képzeljük el, hogy kreativitásunkat kiélhetjük, izgalmas és kielégítő munkát végzünk, magasabb fizetésre számítunk, és boldog, harmonikus párkapcsolatban élünk, miközben idilli családi életet álmodunk. Azonban az ilyen irreális elvárások gyakran csalódást okoznak, és ez a diszharmónia a következő évtizedek során a boldogságérzetünk csökkenéséhez vezet. Ez a tendencia egészen 47 éves korunkig – néhány kutatás szerint akár az 50-es évek közepéig – tart, amikor is elérjük az életközépi válság mélypontját, és ekkor tapasztaljuk a legnagyobb boldogtalanságot. A jó hír viszont az, hogy innen már csak felfelé vezet az út: az emberi boldogság görbéje elkezd emelkedni, és végül U-alakban kanyarodik vissza a pozitív érzések irányába.

A kutatás eredményei azt mutatják, hogy az elégedettségi szintünk 47-55 éves korunk után ismét felfelé ível, és 69 évesen éri el a csúcspontját. Érdekes megfigyelés, hogy a 68 évesek körében tapasztalható, hogy 4,5 százalékkal alábecsülik a jövőbeli boldogságukat. Ez azt jelenti, hogy a jövő nem tartogat számukra olyan mértékű csalódást, mint amit a fiatalabb, huszonévesek gyakran tapasztalnak. Ez biztató üzenet a korosodás pozitív aspektusairól!

De mi a helyzet akkor, ha nem akarunk évtizedeket eltölteni várakozással, hogy a boldogság végre bekopogtasson az ajtónkon? Mit tehetünk azért, hogy a jelen pillanatokban is megtaláljuk a boldogságot? Íme néhány javaslat, amelyek segíthetnek abban, hogy elégedettebbek legyünk a mindennapjainkban.

Related posts