Csehországban megduplázódott a népszerűsége a "Véletlenül írtam egy könyvet" című műnek!

Újabb nemzetközi fesztiválon - ezúttal a Csehországban megrendezett 65. Zlín Filmfesztiválon - hódított Lakos Nóra hiánypótló ifjúsági filmje, és rögtön két díjat is bezsebelt: nemcsak a találkozó fődíját nyerte el, melyről a közönség döntött, de a szakmai zsűri elismerő oklevelét is.
A Zlín Filmfesztivál a világ legrégebbi ifjúsági és gyerekfilmes eseménye, amely kifejezetten az ifjabb generációnak szóló kiemelkedő nemzetközi alkotásokat helyez a középpontba. Évről évre közel ötven ország filmjei közül válogatnak, így csaknem háromszáz művet mutatnak be, mindezt a világ különböző tájairól érkező filmes szakemberek társaságában. Lakos Nóra személyesen mutatta be legújabb filmjét a fesztivál keretein belül Zlínben.
A közönségdíj elnyerése mellett a zsűri különdíját is magáénak tudhatja a "Véletlenül írtam egy könyvet". Az indoklásban elhangzott, hogy a mű "egy csodálatosan megkomponált alkotás, amely erőteljes karakterábrázolásokat és éleslátó, tartalmas forgatókönyvet vonultat fel. Filozófiai elmélkedései az életről és a történetmesélés művészetéről mély nyomot hagytak ránk."
Újságírónk, Györgyei-Szabó Magdolna véleménye szerint Lakos Nóra filmje egy valódi szívderítő élmény, amely időnként megható pillanatokkal is megajándékoz minket. Ugyanakkor nem habozott kifejezni néhány fenntartását az alkotás karakterábrázolásával kapcsolatban, amelyet érdemes alaposabban megvizsgálni.
Ha egy kis kritikát kellene megfogalmazni a film kapcsán, talán az lehetne, hogy ebben a színes és vibráló világban a szereplők mind a legjobb oldalukat mutatják, így a karakterek kissé egydimenziósak maradnak. Hiányoznak a szigorú apák, a veszekedő testvérek és a keménykezű edzők, sőt még a szigorú nagynéni (Tenki Réka) is meglepően szimpatikus karakterként tűnik fel. A legjobb barátnőkkel sem alakulnak ki konfliktusok – hiába versengenek a futópályán –, és a tinédzserek közötti tipikus civakodások is elmaradnak. Bár számos ismert színész és zenész, mint a Bagossy Brothers, Gryllus Dorka, vagy Mucsi Zoltán, kisebb szerepekben felbukkan, alig kapnak lehetőséget a kibontakozásra. Kivételt képez talán Stefanovics Angéla, akinek az iskolai portás szerepe néhány perces jelenetével kétségtelenül ellopja a show-t.
A film nem csupán a nézők szívét hódította meg, hanem számos neves fesztiválon is kiemelkedő elismeréseket kapott. A rangos Tallinn Black Nights filmfesztiválon a legjobb fiatal közönségnek szóló film díját nyerte el, ami már önmagában is hatalmas teljesítmény. Ezen kívül a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíjával is gazdagodott. A főszereplő, Demeter Villő, a híres lengyel Ale Kino! fesztiválról a legjobb fiatal európai tehetség díjával tért haza, míg itthon a 44. Magyar Filmszemlén különdíjat érdemelt ki az alkotás. Az amerikai bemutatón, a Tumbleweeds Filmfesztiválon közönségdíjat nyert, Norvégiában pedig a legjobb európai egész estés gyerekfilm díját zsebelte be nemrég.
A "Véletlenül írtam egy könyvet" című családi film írója és rendezője Lakos Nóra, akinek munkáját a Curtiz és a Magasságok és mélységek producerei, Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan segítették. A film holland koproduceri szerepét Maaike Neve és Joram Willink töltötte be. Ez a produkció a Nemzeti Filmintézet első zöldfilmjeként valósult meg, a Nederlands Filmfonds és az Eurimages támogatásával. A Juno11 Pictures és a holland Bind közreműködésével készült alkotást a Juno11 Distribution és az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány mutatta be a nagyközönségnek.
Az Annet Huizing nemzetközi ifjúsági bestselleréből készült filmben olyan tehetséges színészek és művészek lépnek színpadra, mint Mátray László, Demeter Villő, Zsurzs Kati, Rujder Vivien, Tenki Réka, Lovas Rozi, Mucsi Zoltán, Hárs Bonca, Kövécs Barnabás és Qian Zita. Emellett a filmben feltűnnek neves sztárok és zenészek is, köztük Gryllus Dorka, Simon Kornél, Wolf Kati, Gubik Petra, Stefanovics Angéla, Szabados Ági, Szabó Balázs és a Bagossy Brothers Company, akik tovább gazdagítják a történet élményét.