Budapesten történt a megállapodás, amely szerint Románia és Bulgária januárban csatlakoznak a közös projekthez.


Bulgária és Románia jelentős előrelépéseket tettek a schengeni övezethez való csatlakozás feltételeinek teljesítése terén, így a januári belépésük egyre inkább reális célnak számít - nyilatkozta az Európai Unió belügyekért felelős biztosa, Ylva Johansson pénteken Budapesten. A többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, ahol Pintér Sándor házigazda mellett Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Catalin Predoiu román belügyminiszter is jelen volt, Johansson hangsúlyozta az együttműködés fontosságát a határok biztonságának erősítése érdekében.

Ylva Johansson kifejezte elismerését Pintér Sándor belügyminiszternek, hangsúlyozva, hogy "ez a rendkívül sikeres budapesti konferencia nagymértékben az ő személyes elkötelezettségének köszönhető."

Kiemelte, hogy a kérdésben részt vevő más országok közös erőfeszítései és együttműködése révén egyre hatékonyabbá válik az európai határvédelem. Az Európai Unió pedig elkötelezett amellett, hogy további támogatást nyújtson e törekvésekhez.

A belügyi biztos az elért eredmények kapcsán kiemelte, hogy a bolgár és román hatóságok intézkedéseinek következtében Bulgária külső határain 80%-kal, míg Bulgária és Románia közötti viszonylatban 40%-kal csökkent az illegális határátlépési kísérletek száma a balkáni migrációs útvonalon.

Közölte, hogy mindkét ország keményen dolgozott a kitűzött célok megvalósításáért és problémamentesen teljesítették eddigi vállalásaikat.

Kiemelte, hogy a tervezett közös határellenőrzés, amely a török-bolgár határon valósul meg, jelentős lépést jelent az együttműködés fejlesztésében. Ez a kezdeményezés várhatóan fokozni fogja az Európai Unió, valamint a két schengeni tagjelölt ország, Bulgária és Románia biztonságát. Az új intézkedéscsomag véglegesítése december 12-én várható, ami reális lehetőséget teremt arra, hogy Bulgária és Románia január elsejétől teljes jogú tagjaivá váljanak a schengeni zónának.

Ylva Johansson végül szívből jövő köszönetet fejezett ki a négy tagállamot képviselő belügyminisztereknek, amiért "újjáélesztették az egymás iránti bizalmat", amely lehetővé tette a korábbiaknál eredményesebb együttműködést.

A belügyi biztos kifejezte örömét és elégedettségét, amiért a közelgő uniós biztosi mandátuma során sikerült előrelépni az európai határvédelem kérdésében. Kijelentette, hogy ez a fejlődés azt jelzi, hogy Bulgária és Románia csatlakozása után megszűnhet a belső uniós határellenőrzés a két ország esetében.

Related posts