Készen áll arra, hogy otthoni munkavégzés közben elviselje, hogy minden billentyűleütése nyomon követhető legyen?


Az irodába való visszatérés még mindig lassan, akadozva zajlik, ezért számos vállalat új megközelítést alkalmaz: távolról követik nyomon munkavállalóik tevékenységét.

Miközben a cégvezetők többsége szívesen búcsút intene a távmunkának, a visszatérés nem éppen problémamentes. A vállalatok ezért új stratégiákat dolgoztak ki: függetlenül attól, hogy az alkalmazottak otthon vagy az irodában dolgoznak, különböző monitorozó eszközök révén próbálják fokozni a munkahatékonyságot.

Számos kutatás azt jelzi, hogy az Egyesült Államokban ez a jelenség már szinte mindennapossá vált. A MIT Technology Review által közzétett elemzés alapján a cégek 80%-a alkalmaz valamilyen nyomkövető szoftvert, amely figyelemmel kíséri a távmunkában vagy hibrid munkarendben dolgozó munkavállalóik aktivitását. Ezek az eszközök nemcsak az online tevékenységeket rögzítik, hanem naplózzák a meglátogatott weboldalakat, és bizonyos esetekben még a felhasználói viselkedésmintákat is elemzik.

A megfigyelés elterjedését a Gartner elemzése szerint nagymértékben a munkáltatók és alkalmazottaik közötti bizalom megingása okozza. Az amerikai Computerworldnek nyilatkozó kutatócég szakértője adatokkal is alátámasztotta ezt a megállapítást: legfrissebb felmérésük szerint az alkalmazottak csupán 52%-a bízik meg a saját szervezetében. A munkaadók körében a bizalom szintje valamivel magasabb: 63%-uk úgy véli, hogy dolgozóik megbízhatóak. Érdekes módon, a HR-vezetőknek csupán 42%-a állította, hogy a cégeik valóban bíznak az alkalmazottaikban. A Gartner szerint egyébként a vállalatok 71%-a figyelemmel kíséri munkavállalóit.

Az ExpressVPN egy februárban publikált felmérése szerint az amerikai munkaadók 74 százaléka használ online megfigyelő eszközöket. 67 százalékuk biometrikus módszereket is bevet (arcfelismerést, ujjlenyomat-azonosítás). A cégek emellett naplózzák a webböngészést, valós időben figyelik az alkalmazottak képernyőjét.

Sok vállalat még az irodai környezetben sem tudja elengedni a szorosabb felügyeletet, így például videókamerák segítségével figyelik a munkavállalókat. Emellett egyre több cég alkalmaz mesterséges intelligencia alapú megoldásokat a dolgozók teljesítményének folyamatos értékelésére.

Kontraproduktív lehet

A vezetők és alkalmazottak közötti hatalmi dinamika jelenleg jelentős átalakuláson megy keresztül. A generációs változások hatására az alkalmazottak túlnyomó többsége a munkahelyválasztás során szinte ugyanolyan fontosnak tartja a támogató vezetést, mint a juttatási csomagokat. Különösen a Z generáció (1995 és 2009 között születettek) hajlamos arra, hogy nyíltan megossza munkahelyi nehézségeit közösségi média platformokon, például a munkahelyi megfigyelésről való panaszokat. Ez a tendencia kedvezőtlen hatással lehet a munkaadók hírnevére és megítélésére.

Az ExpressVPN kutatásából az is kiderül, hogy sokan igyekeznek megkerülni a megfigyelést. Részben azért, mert a folyamatos felügyeletet jelentős stresszforrásként élik meg. Bár a válaszadók egy része azt mondta, hogy igyekszik többet-gyorsabban dolgozni, nehogy lógással vádolhassák, sokan inkább a monitoring kicselezésére fordítják az energiájukat. 16 százalékuk például felesleges alkalmazások futtatásával színleli a munkát, 15 százalékuk időzíti úgy az e-mailjeit, mintha folyamatosan dolgozna, 12 százalékuk pedig valamilyen technikai eszközzel akadályozza a megfigyelést.

A termelékenység is romolhat. Ha munkáltató és alkalmazott nem bízik egymásban, csökken a dolgozók kezdeményezőkészsége. Ráadásul ha az alkalmazott azt érzi, hogy a főnöke folyamatosan a nyakában liheg, gyakrabban is érez késztetést a szabályok áthágására, mutatta ki egy kutatócsoport.

A tanulmány nem a megfigyelés ellen érvel, hanem inkább arra világít rá, hogy a cégvezetés számára elengedhetetlen, hogy világos és egyértelmű szabályokat állítson fel. Fontos, hogy részletesen kommunikálja, mit figyel meg, miért teszi ezt, és hogyan zajlik a folyamat. Ezzel a dolgozók is könnyebben megérthetik és elfogadhatják a helyzetet.

A távmunkát nem szabadna elhanyagolni.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a megfigyelés nem helyettesíti a jó vezető és beosztott közötti kapcsolatot. Az alkalmazottak hűsége csak a megfelelő kapcsolat révén alakulhat ki, amely lehetővé teszi a kontroll és a dolgozói autonómia egyensúlyának fenntartását. Ez az autonómia kulcsfontosságú, hiszen csak így születhetnek meg azok az innovatív ötletek, amelyek hozzájárulnak a cég sikeréhez.

A Gartner legfrissebb kutatása rávilágít arra, hogy a vállalatoknak érdemes elvetniük a rugalmas munkavégzéstől való tartózkodást. A távmunka körüli népszerű tévhit, miszerint csökkenti a termelékenységet, valójában nem állja meg a helyét. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a rugalmas munkavégzési lehetőségekkel rendelkező munkavállalók több mint 50%-ának kiemelkedő teljesítménye van, míg az irodai környezetben dolgozók közül csupán 36% mondhatja el ugyanezt magáról.

Related posts