Betyárromantika a kifutón: Zsigmond Dóra új kollekciója a múlt és a jelen határvonalán A kifutón megjelenő új kollekció varázslatos módon ötvözi a betyárromantika elemeit a modern divat trendjeivel. Zsigmond Dóra alkotásaiban a régi idők bája és a kortár


Zsigmond Dóra a paraszti kultúrából származó tudást, anyagokat teszi urbánus, hordható, divatos darabokká

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) kifutóján Zsigmond Dóra, a ZSIGMOND márka kreatív vezetője, egy különleges kollekciót mutatott be, mely a múlt kincseiből merítkezik, hogy friss és új értelmet adjon nekik. A tervezőnő ezúttal a betyárok legendás világából merítette ihletét, amelynek szellemében formálta meg legújabb ruháit. A bemutatót követően lehetőségünk nyílt beszélgetni vele inspirációiról, az autentikus részletek fontosságáról, és arról, hogy számára mit jelent a hagyományok megőrzése a mai divat világában.

Zsigmond Dóra, a nevét viselő ZSIGMOND divatmárka alapítója, aki már tizenegy éve töretlenül dolgozik a hagyományok megőrzésén, a kultúra és a divat találkozásának élharcosa. A márka a magyar paraszti kultúra iránti elkötelezettségére építve minden évben különböző autentikus textilekre és ruhadarabokra irányítja a figyelmet, tisztelegve ezzel a nemzeti örökség előtt. A legújabb kollekciója kapcsán a divattervezővel folytatott beszélgetés során arra is rákérdeztünk, hogy melyik hagyományos viselet újragondolása inspirálta őt leginkább.

A legújabb kollekció középpontjában a természet csodái állnak, hiszen a tervezők inspirációját a környezetünk szépsége és változatossága adta. Az anyagok és színek harmonikus összhangja, valamint az organikus formák tükrözik a világunk gazdagságát, ezzel egyedülálló stílust teremtve. Az új darabok nem csupán divatosak, hanem üzenetet is hordoznak: a fenntarthatóság és a természetvédelem fontosságát hangsúlyozzák. E kollekció tehát nemcsak a vizuális élményt szolgálja, hanem egyfajta tudatosságot is közvetít a viselőjének.

Idén a betyárvilág inspirálja a márkát, amely tele van varázslattal és szenvedéllyel. Azok a történetek, amelyek a betyárok bátorságáról és önfeláldozásáról szólnak, mélyen megérintenek. Különösen lenyűgöző az az önzetlen kiállás, amit a gyengébben hallatott hangokért, az elnyomottakért tesznek, akiknek jogai gyakran sérülnek. A betyárok nagylelkűsége és bátorsága valóban példaértékű. Ezen eszméket igyekeztem a kollekciómba is beépíteni: az inspiráló színpalettában megjelenik a szenvedélyt sugárzó sötétbordó és sötétkék árnyalatokban. Ezzel a kollekcióval szeretném kifejezni, hogy érzelmileg mély hatást gyakorol rám ez a téma, és remélem, hogy másokat is megérint.

A kifutón egy szívszorító dráma bontakozott ki: a modellek, mint vadászatra kész betyárok, izgatottan lépkedtek a színpadon, arcukat monoklikat idéző smink díszítette. A feszültség szinte tapintható volt, ahogy feldúltan vonultak végig, megjelenésükben a szabadság és a lázadás szelleme egyesült.

A bemutatót megelőzően fantasztikus csapatmunka zajlott, amely során bár az alapötlet az én inspirációmból származott, a különböző szakágak mesterei kiválóan formálták azt a saját nyelvezetükön. Különösen szeretném kiemelni Kozma Norbit és csapatát, akik kifejezetten a bemutatónk kedvéért érkeztek, hogy elkészítsék a frizurákat. Norbival közösen dolgoztuk ki a koncepciót, amelyhez ő is hozzáadta saját kreatív ötleteit. Ugyanez a helyzet a sminkekkel is: sok fekete árnyalatot alkalmaztunk, ami a régi idők puritánságát és gondoskodását idézi. A kollekcióban konkrét utalásokat is találunk a múlt korszakára, például az anyagválasztásnál: az egyik kedvencem az apró rózsamintás bársony, amely Rózsa Sándor alakjára utal.

A mintáknak mindig jelentősége van a kreációidban, ráadásul sokszor használsz eredeti, kézzel készített alapanyagokat. Mi mostanság a kedvenced?

A lovas betyárokat elvont stílusban megjelenítő printek Dimény Áron grafikusművész kreatív együttműködésének eredményei.

Testvérednek, Zsigmond Györgynek ismét jutott feladat a show vizualitásának kialakításában?

Rengeteget ötleteltünk közösen arról, hogyan lehetne a témát még izgalmasabban bemutatni. Az ő munkája továbbra is kulcsszerepet játszik a látványvilág megalkotásában: a kosarak, korbácsok és ostorok, amelyeket hagyományőrző betyároktól kaptunk kölcsön, mind az ő gondos válogatásának eredménye. Gondoskodott arról is, hogy egy-két különleges, archaikus darab is helyet kapjon, például a kifutón megjelenő két bőszárú népviseleti gatya, amelyek igazán autentikus hangulatot kölcsönöztek az eseménynek.

A tervezés során a magyar néphagyományokra építkezve indulsz, ám a márkád sajátossága, hogy évente egy új, vidéken beszerzett elem határozza meg a kreatív irányt. Idén mi lett a középpontban álló kulcsdarab?

Az említett rózsamintás textília újdonságnak számít, ugyanakkor idén is visszatért a kollekcióba a kékfestő anyag, mely szoros kapcsolatban áll a betyárok hagyományával. A történelem során bizonyos vidékeken a betyárok jellegzetes öltözködésének része volt a kék gatyák viselése – ezt érdemes megemlíteni!

Milyen szerepet játszik a munkádban a fenntarthatóság?

A márkánk a pre-fast fashion elveit vallja, ami azt jelenti, hogy már akkor elköteleztük magunkat a fenntarthatóság mellett, amikor ez a téma még nem volt a köztudatban. Nem bonyolítottuk túl a dolgot; ez a megközelítés természetes módon alakult ki számunkra. Továbbá, minden felhasznált alapanyagunk olyan gyártóktól származik, akik büszkén viselik a fenntarthatósági tanúsítványaikat.

Az újrahasznosított textilekből készült REMADE termékeink önmagukban is a fenntarthatóságot képviselik, de idetartozik az is, amikor növényi festékekkel festünk, a printeket pedig helyi, budapesti szitanyomó műhelyben készítik. Igyekszünk minél kevesebb karbonlábnyomot hagyni magunk után, ám divatmárkaként a nullát nem tudjuk elérni.

Related posts