BAON - A diákok bátran kifejezik véleményüket, nem riadnak vissza attól, hogy hangot adjanak gondolataiknak.

Összesen 24 csapat lépett ringbe az Estöri Kreatív Történelmi Verseny 2024/25-ös évadának középdöntőjében. A rangos esemény döntőjébe jutott csapatok között büszkén képviseli magát a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium és Kollégium ifjú tehetségei is.
Az idei Estöri verseny a nyolcvan évvel ezelőtt véget ért II. világháború történetét állítja a középpontba. A rangos történelmi verseny kiírása arra fókuszált, hogyan hatottak egy országra, régióra a benne élőkre a totális diktatúrák, milyen volt a háború jellege a frontokon és a hátországban, vagy épp milyen máig ható példái voltak a helytállásnak és a szolidaritásnak. A megméretés a versenyt kiíró Esterházy Magyarország Alapítvány együttműködő partnerének, az Európa Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának budapesti épületében volt.
A diákok lehetőséget kaptak arra, hogy kifejezzék véleményüket a legutóbbi eseményekkel kapcsolatban.
A zsűri előtt megmérkőző háromfős csapatoknak öt-öt perc állt a rendelkezésére, hogy meggyőzzék az ítészeket felkészültségükről. A diákok az előzetesen elkészített videóikkal, a feldolgozott témájukhoz kapcsolódva a helyszínen előadott prezentációikkal, valamint a zsűri által feltett kérdések megválaszolásával adhattak számot tudásukról. A résztvevők ez alkalommal is bizonyították, hogy nemcsak alapos tudással, de saját véleménnyel is rendelkeznek a történelem fordulópontjairól: akár kritikával, iróniával is képesek szemlélni a múlt eseményeit, és bátran vetnek fel olyan erkölcsi dilemmákat, amelyek ma is aktuálisak.
Nem féltek az irónia eszközének bevetésétől sem.
A diákok által készített kisfilmek előzetesen bemutatták a II. világháború sorsdöntő eseményeit, hol kreatív, hol lírai, néha pedig ironikus megközelítésben. Ezek a munkák gazdag, sokszínű képet festettek Európa és Közép-Kelet-Európa történelméről. A narratívákban, amelyekben a híres és hírhedt politikai szereplők mellett más, kevésbé ismert alakok is szerepet kaptak, megjelent Habsburg Ottó, az író, Nagy Lajos, a korszak ikonikus dívája, Karády Katalin, valamint Ujszászy István vezérőrnagy, aki kulcsszerepet játszott a háborúból való kiugrás előkészítésében, és a legendás fotós, Robert Capa is. Ezek a személyek a pusztítás közepette is a béke és az emberi élet védelméért dolgoztak. A diákok közül többen interjúkat készítettek, szakértőket, történészeket és múzeumi szakembereket szólaltatva meg, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a választott témákba. Akadt olyan csapat is, amely saját tanárát kérte fel, hogy egy történelmi figura bőrébe bújva elevenítse meg az eseményeket, míg mások a diplomáciai körökben való kutatással mélyedték el a választott történetek részleteiben. Ezzel a sokszínű megközelítéssel a diákok nemcsak a múlt tanulságait igyekeztek feltárni, hanem a történelem élővé tételére is vállalkoztak.