A magyar kormány az Európai Unió bíróságához fordul az Erasmus program ügyében.

Decemberben ismét megerősítette az Európai Bizottság, hogy a modellváltó egyetemeknek nem jár Erasmus, de a kormány nem adja fel a harcot.
A magyar kormány jogi lépéseket tesz az Európai Unió Bíróságán, hogy megfellebbezze az uniós bizottság december 16-i határozatát. E szerint a magyar jogszabályok nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. A bejelentést Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter tette kedden Brüsszelben.
A decemberi határozatában az Európai Bizottság világossá tette, hogy nem látja kielégítőnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberben végrehajtott módosítását. Ennek következményeként az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem élvezhetik az Erasmus+ és a Horizont programok nyújtotta lehetőségeket.
A Bizottság közleményében kifejtette, hogy a december 2-án bejelentett magyar jogszabály nem foglalkozik adekvát módon a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumi tagjaival kapcsolatos összeférhetetlenségi kockázatokkal.
Hankó Balázs véleménye szerint az Európai Bizottság szándéka, hogy kizárja az egyetemek rektorait a kuratóriumi tagok sorából, komoly aggályokat vet fel. "Ezzel a lépéssel, valamint a magyar jogszabályokat elutasító döntésével az uniós bizottság egy olyan határt lépett át, amely a hatalommal való visszaélés gyanúját veti fel" - nyilatkozta.
Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora is felszólalt. Szerinte az Európai Bizottság "mondvacsinált okok és mondvacsinált indokok" alapján tiltja ki a magyar egyetemeket az Erasmus és a Horizon Európa programokból. A rektor emlékeztetett, hogy hat egyetem, beleértve az Óbudai Egyetemet is, megtámadta és perli az egyetemekkel szembeni diszkriminatív uniós eljárásrendet.
Az Európai Tanács 2022. december 15-én hozott határozata alapján jelentős lépést tett Magyarország felzárkóztatási támogatásainak csökkentése érdekében, felfüggesztve a jogosultságot a támogatások közel egyharmadának, azaz 6,3 milliárd forintnak a kifizetésére. Ezen a napon az uniós intézmények számára is megtiltották, hogy bármilyen formában támogatást nyújtsanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk működtetett intézményeknek. Ennek következményeként a 21 magyar modellváltó egyetem nem tud részt venni az Erasmus+ oktatási csereprogramban és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.
Az Erasmus program helyett a kormány egy új, külföldi csereprogramot indított, amelyet kényszermegoldásként vezettek be. További részletekért kattints ide: