A gelencei Szent Imre-templom, mint egy időtálló szimbólum, bátran szembenéz a történelem viharos eseményeivel. Az évszázadok során megélt kihívások és változások ellenére megőrzi méltóságát és szellemiségét. Székelyhon szívében állva, nem csupán egy vall


Az orbaiszéki Gelence temploma Székelyföld egyik legismertebb építészeti gyöngyszeme, amely nem csupán műemlék, hanem a helyi idegenforgalom fontos vonzereje is. A 13. század első felében, alig néhány évvel a tatárjárás után emelték (vagy újraépítették), és azóta hősiesen ellenáll az idő múlásának és a történelem megpróbáltatásainak.

Román stílusú hajója viszonylag épen maradt, csak a négy széles ablaknyílás újabb eredetű, szentélyét az 1500-as évek elején újjáépítették, ma is működő orgonáját a 18. század közepén szerelték be. Turisztikai vonzerejét mindenekelőtt a Huszka József által 1882-ben feltárt, többek között a Szent László-legendát is - Székelyföldön az elsők között - ábrázoló, 14-15. századi freskósorozatai adják, amelyek eredeti színűkben pompáznak.

A templom mennyezete 123 négyzetméteren terül el, és 1628-ban készült, lenyűgöző, százhárom festett kazettával díszítve. Az illusztrációk között a székely címer is megjelenik, gazdagítva ezzel a templom esztétikai értékét. A 18. század közepén kialakított "magyaros" főoltáron, amely Boldogasszony mellett Szent István és Szent László szobraival ékesedik, két mellékoltár is található. Érdemes megemlíteni, hogy a templom keresztelőkútja közel 800 éves múltra tekint vissza, ami különleges jelentőséggel bír. A videónkban Göthér Imre harangozó és Ilyés Botond János, Gelence polgármestere osztják meg gondolataikat a világörökség részét képező, lenyűgöző műemlék templomról.

Related posts