Békéscsabán az év minden napján életben tartják a Munkácsy-kultuszt.

A Munkácsy Mihály Múzeum különleges megemlékezést tartott a névadó születésének 181. évfordulója tiszteletére csütörtökön. Az ünnepség keretében a festőóriás emlékére a múzeumkertben található Munkácsy-szobornál gyűltek össze az emlékező vendégek, ahol szívből jövő koszorúkat helyeztek el az emlékezés jeleként.
Egy évvel ezelőtt, február 20-án, Békéscsabán megkezdődött a Munkácsy 180 emlékév ünnepsége, amely a festőfejedelem születésének kerek évfordulóját hivatott megörökíteni. Az eltelt időszak a művész életművének és hatásának felelevenítéséről szólt, gazdag programkínálattal várva az érdeklődőket.
A csütörtöki eseményen Bácsmegi Gábor múzeumigazgató kiemelte, hogy bár Munkácsy Mihály születésének 181. évfordulója, illetve halálának 125. évfordulója van idén Békéscsabán, mégsem kellenek kerek évszámok azért, hogy a múzeum és az önkormányzat éltesse a Munkácsy-kultuszt.
- Az erőforrásaink figyelembevételével folyamatosan törekszünk arra, hogy gazdagítsuk gyűjteményünket, és kiállításaink révén olyan eddig talán kevésbé ismert aspektusait mutassuk be a művész életének és pályafutásának, amelyek izgalmasak lehetnek a közönség számára. Továbbá a Munkácsy Negyed szinte az év minden napján változatos és értékes kulturális programokat kínál az érdeklődőknek - osztotta meg Bácsmegi Gábor.
A megemlékezésen részt vett a munkácsi Munkácsy Mihály Magyar Ház vezetője is.
- Az, hogy itt vagyok a megemlékezésen kulturális diplomácia, ha úgy tetszik. Magyarországnak is fontosak az ilyen jellegű együttműködések, hiszen Trianon után nagyon sok olyan művészünk, írónk van, akik nem a jelenlegi Magyarország területén születtek, hanem akár Erdélyben, Kárpátalján vagy Felvidéken és ezekkel a kulturális együttműködésekkel próbáljuk kicsit leszámolni a régi vasfüggönyt - hangsúlyozta Tarpai József.
Békéscsaba alpolgármestere a Munkácsy és Jókai közötti kapcsolatot elemezte. Kiemelte, hogy míg csütörtökön hivatalosan is véget ért a Munkácsy 180 emlékév, néhány nappal ezelőtt indult el a Jókai 200 rendezvénysorozat. Ezenfelül elmondta, hogy a két kiváló művész mély barátságot ápolt egymással, ami még inkább gazdagítja a város kulturális örökségét.
A február 20-i koszorúzással tisztelegünk a festőművész kiemelkedő munkássága előtt, és egyben hirdetjük, hogy Békéscsaba Munkácsy városa. A koszorúzáson túl egy különleges kiállításmegnyitóval is emléket állítunk, ahol a "Idegenek és ismerősök" című darab, amely Munkácsy és Jókai kapcsolódását, fiktív találkozásukat dolgozza fel, pozsonyi premierjére is sor kerül. Ezen események révén célunk, hogy az egész Munkácsy Negyedet élettel töltsük meg – emelte ki Varga Tamás alpolgármester.
Békéscsabán évek óta él a hagyomány, hogy Munkácsy Mihály születésnapján, február 20-án a megemlékezők tiszteletüket teszik a művész előtt, és virágot helyeznek el a múzeumkertben álló mellszobránál. Ez az esemény nem csupán a művészet iránti tiszteletnyilvánítás, hanem a közösség összetartozását is erősíti.
Munkácsy születésének évfordulóján a békéscsabai múzeumban már az is hagyomány, hogy az immár 611 darabos Munkácsy relikviagyűjtemény darabjait bemutatva egy-egy időszaki kiállítással a festőművész életművének vagy életútjának részleteire irányítják az érdeklődők figyelmét. Idén a múzeum szakemberei Munkácsy házasságának titkaiba avatják be a vendégeket a Miska és Cécile, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról tudni érdemes című tárlatnak köszönhetően, amely szerdán nyílt meg.