Az Egyesült Államok közvetlen kapcsolatba lépett a Szíriában hatalomra került lázadókkal, hogy megvitassák a jövőbeli együttműködést és a helyzet alakulását.
A HTS nemrég toleranciát ígért a kisebbségeknek Szíriában, de egyelőre kétséges, hogy ebből lesz-e valami.
Az Egyesült Államok eddig soha nem tapasztalt lépést tett, amikor közvetlen kapcsolatokat létesített a szíriai Aszad-rezsim megdöntésére törekvő Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű milíciával. Érdekes, hogy ezt a csoportot az ENSZ és más nemzetközi szervezetek mellett az Egyesült Államok is terrorszervezetként tartja számon. Antony Blinken amerikai külügyminiszter bejelentése révén most először vált nyilvánvalóvá, hogy az Egyesült Államok hivatalosan is kapcsolatba lépett ezzel a milíciával.
Antony Blinken Jordániában több arab ország képviselőivel, Törökországgal és EU-s tisztviselőkkel is tárgyalt Szíria jövőjéről. Megállapodtak abban, hogy támogatják a békés átmenet folyamatát az országban, Jordánia külügyminisztere pedig elmondta, nem akarják, hogy Szíria káoszba süllyedjen. Közös közleményükben szorgalmazták, hogy az új szír kormány tartsa tiszteletben a kisebbségek jogait és ne kínáljanak bázist terrorista csoportoknak. A HTS azonban nem volt jelen a jordániai találkozón, miképp senki más sem Szíria volt, vagy jelenlegi vezetői közül.
A HTS, vagyis a Tahrir al-Sham, az al-Nuszra Front jogutódja, amely közvetlen kapcsolatban áll az al-Kaida terrorszervezettel. Ezt a csoportot tartják a legnagyobb ellenállási erőnek Bassár el-Aszad megbuktatott szíriai vezetővel szemben. A 2011 óta tartó polgárháború során a HTS több merénylettel hívta fel magára a figyelmet, ezzel is jelezve jelenlétét a konfliktusban. 2016-ban a szervezet állítólag megszakította kapcsolatait az al-Kaidával, és vezetője, Ahmed al-Sharaa, a dzsihadista háttér ellenére mostanában toleranciát ígért a különböző vallási közösségekkel szemben. Az, hogy ezek az ígéretek mennyire valósulnak meg, még kétséges. Bassár el-Aszad, aki az országból elmenekült, eddig iráni és orosz támogatással tudta megőrizni hatalmát. A több mint 13 éve tartó szíriai polgárháború következményeként több mint félmillió ember vesztette életét, és milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat.
Irán és Oroszország delegáltjai hiányoztak a jordániai összejövetelről.
Megbukott az Aszad-rezsim Szíriában, az európai szélsőjobb azonnal meglátta a lehetőségetOrbán Viktor szerint aki azt állította, hogy idejött a bukott szír elnök, az vadászterületet akart csinálni Magyarországból