Az édesvízi élővilág sokszínűsége megdöbbentő, ám sajnos egyre több faj kerül veszélybe. A National Geographic jelentése szerint az édesvízi állatok mintegy negyedét súlyos kihalási kockázat fenyegeti. Ez a helyzet arra figyelmeztet, hogy sürgős intézkedé

Mostantól nem hivatkozhatunk az édesvízi fajok védelmének elhanyagolására azzal az indokkal, hogy nem áll rendelkezésünkre elegendő információ róluk.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) tartja nyilván azt, hogy az egyes élőlények gyakorisága alapján mennyire veszélyeztetettek, e fajok számára hozták létre 60 évvel ezelőtt a Vörös Listát. A világ összes ismert fajának 10 százaléka édesvízben él, és életükkel, jelenlétükkel emberek milliárdjai számára teremtik meg azt, hogy a víz iható legyen. Szerepük van az emberek megélhetésében, az árvizek szabályozásában, a klímaváltozás hatásainak mérséklésében - mégse figyelünk rájuk eléggé.
A Natrue folyóirat legújabb kutatási eredményei rávilágítanak arra, hogy a Vörös Listán nyilvántartott édesvízi állatfajok körülbelül 25%-át komoly kihalási veszély fenyegeti. Ezt az aggasztó adatot közel két évtizedes, globális felmérések során gyűjtött információk alapján állapították meg, amelyben több mint ezer szakértő közreműködött világszerte.
A legtöbb veszélyeztetett faj a Viktória-tóban (Afrika), a Titicaca-tóban (Dél-Amerika), a sri lankai nedves övezetben, valamint az indiai Nyugati-Ghátok (Ázsia) területén él. E helyek a legnagyobb édesvízi biodiverzitással büszkélkedhetnek, számtalan olyan fajjal, amely csak egy-egy helyszínen fordul elő.
Megdöbbentő felfedezés, hogy a felszín alatti vizekben sokkal több faj áll kihalás szélén, mint ahogyan azt korábban feltételeztük. A tavak, források és hévizek helyzete is aggasztó, hiszen például a Fülöp-szigetek egyik gyönyörű kincse, a Lanao-tó, 2020-ban 15 halfaj kihalását hozta magával. Ez figyelmeztet arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a vízi ökoszisztémák védelme érdekében.
A vizek szennyezése képezi a legnagyobb fenyegetést környezetünk számára, amely elsősorban a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenységekből származik. Ezen kívül komoly problémát jelent a természetes élőhelyek mezőgazdasági területekké való átalakítása, valamint a folyókon kialakított erőművek és gátak, továbbá a sóder- és homokbányászat. Érdemes megemlíteni, hogy a sivatagokból származó homok, annak szemcsemérete és formája miatt nem alkalmas építkezési célokra.
Feltárult, hogy a veszélyeztetett vízi állatok gyakran ugyanazon élőhelyeken találkoznak kétéltűekkel, madarakkal, emlősökkel vagy hüllőkkel, akik szintén a kihalás szélén állnak. Azonban a vízi fajok esetében a speciális környezeti igényeik miatt más, egyedi fenyegetések merülnek fel. Ezért különösen fontos, hogy a természetvédelmi erőfeszítések célzottan e fajok védelmét szolgálják.
Kiderült, hogy a veszélyeztetett vízi fajok száma között nincs érdemi eltérés a jó állapotú természetes vizek és a nagy stressznek kitett, eutrofizált vizek között. Ez rávilágít arra, hogy téves megközelítés csupán a kedvezőbb állapotú vizek védelmére koncentrálni. Sokkal lényegesebb, hogy az édesvízi fajok minden egyes élőhelye bekerüljön a természetvédelmi nyilvántartásokba, és figyelembe vegyék őket a jövőbeli védelmi stratégiák kidolgozásakor.
A legnagyobb veszélyben a rákfélék vannak, 30 százalékukra leselkedik a kihalás, őket az édesvízi halak követik 26 százalékkal, majd a szitakötők a harmadik legveszélyeztetettebb csoport, itt a fajok 16 százalékát veszélyezteti a kihalás. "A legtöbb veszélyeztetett édesvízi állat, például a különböző rákfélék kicsik, a felszín alatt élnek, ahol nem látjuk őket, azonban apró méretüktől függetlenül nélkülözhetetlenek bban, hogy a tavak és folyók megőrizzék vizük egészségét, amely elengedhetetlen emberek milliárdjainak életéhez." - mondta Dr. Stephanie Wear, a Conservation International természetvédelmi szervezet tengerbiológus alelnöke.
Hozzátette, a kutatás eredményét nem lesújtó hírként kell kezelnünk, hanem olyasmiként, ami tettekre indít, kétségbeesés helyett energiát, erőforrásokat kell befektetnünk a vízi környezetünk megóvásába. "Egészségünk, élelmünk, ivóvizünk és megélhetésünk is ettől függ."