Az általa kiválasztott római bazilikában helyezte végső nyugalomra Ferenc pápát.

Több tízezer ember és több mint száz küldöttség gyűlt össze a Szent Péter téren, hogy lerója tiszteletét a katolikus egyház elhunyt vezetője előtt. A római bazilikában, ahol ma végső nyugalomra helyezték, a főváros szívében zajló megemlékezés mély érzelmeket váltott ki a hívek körében.
A vatikáni Szent Péter téren lezajlott gyászmise után Ferenc pápa koporsóját a Santa Maria Maggiore bazilikába vitték, amelyet ő maga választott ki végső nyughelyeként. Röviddel ezt követően megtörtént a pápa eltemetése a számára kiválasztott helyszínen.
A két oldalkápolna között lezajló rövid temetési szertartást Kevin Farrell bíboros irányította. A zárt ceremónián körülbelül 50 pap és számos, a pápához közel álló személy volt jelen, emellett Ferenc pápa kérésére néhány rászoruló és hajléktalan is részt vett az eseményen.
A Szent Péter téren és környékén mintegy 250 ezer ember gyűlt össze, hogy együtt vegyen részt a gyászszertartáson, amelyet politikai és egyházi vezetők vezettek. Battista Re, aki a pápa búcsúztatásában fontos szerepet játszott, "hídépítőként" méltatta Ferencet. "Hidakat építsetek, ne falakat – ezt a fontos üzenetet Ferenc többször is hangsúlyozta" – emelte ki, emlékeztetve arra, hogy pápasága alatt Ferenc többször is arra bíztatta a világ vezetőit, hogy keressenek "őszinte párbeszédet" a háborúk árnyékában.
Az imák elmondása után megkezdődtek a prédikációk, melyek során méltatták a pápa életét és munkásságát. Ezt követően búcsúszertartást rendeztek, majd sor került a koporsó szentelésére is. A Szent Péter-bazilikából a koporsót szállító pápamobil egy hat kilométeres gyászmenet keretében haladt végig Róma utcáin, egészen a bazilikáig.
Battista Re szavai szerint a pápa folyamatosan felemelte hangját, hogy békét hirdessen és a józan észre figyelmeztessen. Ferenc számára a háború nem csupán emberek életének kioltását jelenti, hanem otthonok, kórházak és iskolák romba dőlését is. "Ez mindig egy fájdalmas és drámai vereség mindenki számára" - hangsúlyozta. Végül azt kérte: "Kedves Ferenc pápa, most arra kérjük Önt, hogy imádkozzon értünk, és áldja meg az Egyházat, Rómát, valamint az egész világot az égből."
A koporsót péntek 20 óra körül zárták le a Camerlengo bíboros (vatikáni ügyvezető), Kevin Farrell által vezetett ünnepélyes szertartás során. Péntek délután számos állam- és kormányfő is lerótta kegyeletét a ravatalnál. Köztük volt Emmanuel Macron francia elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök is.
A gyászmisén számos vezető politikai figura, köztük Donald Trump amerikai elnök és ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij is megjelent. Érdekes, hogy a két politikus már beszélgetésbe is elegyedett egymással, ami különösen figyelemre méltó, hiszen ez volt az első alkalom, hogy találkoztak azután a híres-hírhedt washingtoni találkozó után, amely botrányba torkollott.
Bár a bazilika, ahol Ferencet saját kérésére eltemetik, a Vatikán határain kívül helyezkedik el, jogi értelemben mégis a Szentszék területén kívüli övezetnek tekinthető, így az olasz államnak nincs rá semmiféle szuverenitása. Ferenc, aki a vatikáni hatalmi struktúráktól való eltávolodásáról volt híres, ezzel a döntésével haláláig hű maradt a pápai államhoz, mintegy távolból őrizve kapcsolatát a szentségi hagyománnyal.
A pápa átdolgozta és leegyszerűsítette a temetés előtti vatikáni szertartásokat, melyeken államfők és uralkodói családtagok is részt vesznek, miközben elítéltek és migránsok kísérik el a végső nyughelyre.
A pápa azt kívánta, hogy a szertartás hűen tükrözze pápasága főbb értékeit: arra törekedett, hogy kiemelje, ő egyszerű pap, nem csupán egy hatalmas vallási vezető.
Vasárnap a Santa Maria Maggiore bazilika kapui megnyílnak a nagyközönség előtt, lehetőséget adva arra, hogy az emberek megtekintsék a pápa sírját. A temetési ceremónia után egy kilencnapos gyászidőszak veszi kezdetét. Május 4-ig minden nap gyászmisék várják az érdeklődőket, akik szeretnék leróni tiszteletüket.