A Starlink egy alacsonyabb Föld körüli pálya tesztelésébe kezdett, hogy minimalizálja a csillagászok munkájára gyakorolt zavaró hatását.

A csillagászok régóta harcolnak azért, hogy megakadályozzák az alacsony pályán keringő műholdak, például Elon Musk Starlink konstellációjának működését, mivel a sűrűn elhelyezkedő miniműholdak komoly kihívások elé állítják a csillagászati megfigyeléseket. A Gizmodo beszámolója szerint a Starlink most egy alacsonyabb föld körüli orbitális magasság tesztelésére összpontosít, hogy enyhítse a helyzetet. A vállalat nemrégiben csökkentette az egyik műholdcsoport magasságát is, ami egyúttal a műholdak fényességének mérséklődésével is jár.
A SpaceX a Szövetségi Kommunikációs Bizottságnak (FCC) címzett levelében bejelentette, hogy 300 műholdját alacsonyabb pályamagasságon üzemelteti. A cég szerint az új megközelítés sikeresen teljesítette célját, hiszen a Vera Rubin Obszervatórium Chilében készített felvételein közel 60%-kal csökkent a Nap által megvilágított műholdak száma.
Jelenleg 6912 Starlink műhold kering a Föld körül, körülbelül 550 kilométeres magasságban. A tesztidőszak alatt azonban 300 műholdat 350 kilométerre engedtek le. Ezek az eszközök visszaverik a napfényt, ezért a földi megfigyelőállomások által készített felvételeken csíkokként tűnnek fel. Az első Starlink műholdak rendkívül fényesek voltak, így szabad szemmel is észlelhetők voltak az égen.
2022 decemberében az FCC zöld lámpát adott a SpaceX számára, hogy akár 7500 új, következő generációs Starlink műholdat küldhessen az űrbe. Ezek az új műholdak nemcsak nagyobbak, hanem sokkal fényesebbek is, mint az előző modellek. Míg az első generációs Starlink műholdak súlya körülbelül 260 kilogramm volt, addig az új verziók már 1250 kilogrammot nyomnak. Ennek következtében a becslések szerint ezek a modern eszközök körülbelül egy teljes magnitúdóval fényesebbek lesznek, mint a korábbi típusok.