A jégpályákon a legnagyobb tehetségek csapnak össze egymással | ma7.sk


All-Star Game helyett 4 Nations Face-Off, vagyis jégkorong, Észak-Amerika, NHL. Február 12-től 20-ig Montrélban és Bostonban hét mérkőzést játszanak a világ legjobb hokisai, hogy amolyan minitorna keretében kiderítsék, melyik hokinemzet rendelkezik a legütőképesebb válogatottal. A házigazda Amerikai Egyesült Államok és Kanada mellett Finnország és Svédország vesz részt a viadalon.

És máris beleköthetünk a tornába, amelyre mindössze négy válogatottat hívtak meg az NHL mindenható urai, mert felmerül az egyszerű kérdés: miért pont négyet, és miért pont ezt a négy gárdát? A nagyurak kihagyták Csehországot és Oroszországot, és ha abból indultak ki, hogy melyik ország rendelkezik elég játékossal ahhoz, hogy kizárólag az NHL-ben szereplőkből állhassanak össze a keretek, akkor bizony hat nemzet tornáját kellett volna rendezni. Az oroszokat persze a háború miatt könnyű volt kihagyni, miközben a 2023-2024-es idényben 66 orosz jégkorongozó játszott az NHL-ben, ezzel a kanadaiak (434), az amerikaiak (288) és a svédek (101) mögött a negyedik legtöbb játékossal rendelkeztek a világ legerősebb jégkorongligájában. A finnek 48, a csehek 32 játékossal követték az oroszokat, tehát ez a hatos ténylegesen ki tudott volna állítani egy 23 főből álló keretet, kizárólag az NHL-ből összeverbuválva. A szlovákok 11, a svájciak 10, a németek 8, a dánok 6 NHL-esből meríthettek volna.

Valószínűsíthető, hogy üzleti megfontolások húzódnak a háttérben, mivel a cseh piac talán nem olyan vonzó és izgalmas, mint a finn vagy a svéd. Mindenesetre a 4 Nations Face-Off célja az volt, hogy ideiglenesen átvegye az All-Star Game szerepét, és egy nagyobb, szélesebb körben ismert tornát hozzon vissza a jégkorong-rajongók emlékezetébe.

Melyik tornát? Természetesen a World Cup of Hockey-t, vagyis a világkupát, amelyet 1996 és 2016 között mindössze háromszor rendeztek meg (1996, 2004, 2016), és hogy kicsit még bonyolultabbá tegyük, a World Cup of Hockey a Canada Cup (Kanada-kupa) helyébe lépett. Ez utóbbinak 1976 és 1991 között öt kiadása volt, és ha még ez is kevésnek tűnik, 1972-ben és 1974-ben Summit Series néven Kanada és a Szovjetunió több egymást követő mérkőzésen összemérte az erejét. Múlt tehát van, és az is biztosnak tűnik, hogy jövő is lesz. Gary Bettman, az NHL főmindenese tavaly februárban arról beszélt, hogy 2026-ban és 2030-ban ott lesznek az NHL sztárjai a téli olimpiai játékokon - 2018-ban és 2022-ben hiányoztak -, és 2028-ban és 2032-ban ismét rendeznek World Cup of Hockey-t, és az a terv, hogy minden negyedik évben lebonyolíthassák a tornát.

A 4 Nations Face-Off (4 Nemzet Tornája) miatt természetesen szünetel az NHL, így a figyelem Montréalra és Bostonra összpontosul. A négy válogatott körmérkőzéses formátumban versenyez, ahol hat izgalmas mérkőzés után az élen végző két csapat egy döntő összecsapásban mérheti össze erejét.

Február 12-én a montréal-i Bell Centre falai között kezdődik a várva várt viadal, ahol Kanada és Svédország csap össze. Másnap az Egyesült Államok és Finnország mérkőzésével folytatódik a torna, szintén a kanadai metropoliszban. Február 15-én különleges eseményeknek lehetünk szemtanúi, hiszen két rangos összecsapásra kerül sor: előbb Finnország és Svédország mérkőzik meg, majd a nap csúcspontjaként Kanada és az Egyesült Államok találkozik. A harmadik forduló mérkőzései már Bostonban zajlanak, ahol a TD Garden ad otthont a Kanada-Finnország és a Svédország-Egyesült Államok párharcoknak. A torna csúcspontja, a döntő, szintén itt, Bostonban fog lezajlani. A pontozási rendszer különleges, hiszen a rendes játékidőben elért győzelemért 3, míg a vereségért nem jár pont. Hosszabbítás esetén a győztes 2 pontot kap, a vesztes pedig 1-et. A hosszabbítás 10 perces ráadást jelent, amely 3 a 3 ellen zajlik, kivéve a döntő, ahol 5 a 5 ellen folytatódik, és a hosszabbítás időtartama nem korlátozott, büntetők nélkül. A kanadai válogatottat Jon Cooper vezeti, míg az amerikai csapat Mike Sullivan irányítása alatt játszik. A svéd együttes élén Sam Hallam áll, míg a finn csapatot Antti Pennanen dirigálja. A csapatkapitányi posztokat a következő kiválóságok töltik be: Sidney Crosby (Kanada), Auston Matthews (USA), Victor Hedman (Svédország) és Sebastian Aho (Finnország). Izgalmas és felejthetetlen mérkőzések várnak ránk!

Related posts