A vámháború sötét felhői alatt egy figyelemre méltó hír érkezett az Egyesült Államokból.

Az Egyesült Államokban a múlt héten 6 ezer fővel, összesen 219 ezerre csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt igénylők száma – derült ki az amerikai munkaügyi minisztérium csütörtökön nyilvánosságra hozott statisztikáiból.
A múlt héten a segélykérelmek számának négyhetes mozgóátlaga, amely lehetővé teszi az átmeneti és egyedi hatások kiszűrését, 1250-es csökkenéssel 223 000-re esett vissza.
A március 22-én zárult héten a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma az előző heti 1 millió 847 ezer után 1 millió 902 ezer, 2021. november 13. óta a legmagasabb volt, meghaladva az elemzők által várt 1 millió 860 ezret.
Az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma történelmileg visszatekintve alacsony szinten áll.
Néhány szakértő előrejelzése szerint a Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency, DOGE) által kezdeményezett leépítések nem sokáig maradnak láthatatlanok, és hamarosan érezhető hatásukat gyakorolják az amerikai munkaerőpiaci statisztikákra.
Az elemzők kiemelt figyelemmel kísérik az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának alakulását, mivel a munkaerőpiac helyzete meghatározó a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntéseiben.
Legutóbbi, március 19-én szerdán végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően változatlanul, 4,25-4,50 százalékon hagyta az irányadó dollárkamat-tartományt.