A szociáldemokraták jelenleg még lehetőséget kapnak arra, hogy megakadályozzák az új német kormány működését.

Ha minden a terveknek megfelelően halad, május 6-án Friedrich Merz, a kereszténydemokrata párt vezetője irányításával megalakulhat Németország új kormánya, amely a konzervatívok és a szociáldemokraták összefogására épül. Azonban a végső döntést úgy tűnik, hogy a kisebbik koalíciós partner, az SPD fogja meghozni.
Kedden elkezdődött egy igazán "sorsfordító" szavazás a szociáldemokrata párt tagjai között. Az elkövetkező két hét folyamán, április 29-ig, a párttagok online voksolhatnak a CDU/CSU konzervatív pártszövetség és az SPD vezetői között született koalíciós megállapodásról, amelyet hetekig tartó egyeztetések előztek meg. A hivatalos statisztikák szerint ez azt jelenti, hogy a 358 322 szociáldemokrata párttag "digitális térben" oszthatja meg véleményét az egyezség tartalmáról. Az eredményeket egy nappal később hozzák nyilvánosságra, és az SPD elnöksége számára kötelező érvényű lesz, amennyiben a tagság legalább egyötöde kifejezi véleményét az online szavazás során.
Mindazonáltal ez még nem elegendő, hiszen az új kormányprogram hivatalos elfogadásához elengedhetetlen, hogy a szociáldemokrata szavazók többsége támogassa a benne szereplő javaslatokat. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy az SPD vezetősége, Lars Klingbeil társelnök alkancellárjelölt felhívása ellenére, egyáltalán nem biztos abban, hogy a szükséges többség meglesz az érvényes szavazás során.
Az elmúlt napokban több hír érkezett arról, hogy elsősorban a párt Ifjúsági szervezete, a Jusos tagjai lázadnak a megállapodásban foglaltak ellen. A fiatal szociáldemokraták "híresek" arról, hogy baloldalibbak az anyapártnál, és gyakran bírálják a párt vezetőit.
Számos helyi ifjúsági csoport közvetlenül a szavazás előtt jelezte, hogy elutasítják a koalíciós megállapodást.
Az ARD-nek nyilatkozó Jusos-elnök, Philipp Türmer szerint a ifjúsági szervezet elégedetlen a koalíciós megállapodásban foglaltakkal. Számukra a nem kielégítő a menekültügy, továbbá a munka-, illetve szociális ügyek kezelése. A migráció szabályozását túl szigorúnak, tartják, ugyanakkor elutasítják a szociális kiadások lefaragását. A szervezet tagjai a párttagság mintegy 20 százalékát teszik ki, azaz a koalíciós "játszma" még nem lefutott, Közvetve ezt erősítette meg Klingbeil is, aki a szavazás kezdete előtti nyilatkozatában a leendő kisebbik koalíciós partner országos felelősségére utalt.
"Nem léphetünk vissza, részt kell vállalnunk Németország jövőjének formálásában."
- fogalmazott az SPD aktuális vezetője, akinek pártja a február végi előrehozott parlamenti választások egyik legnagyobb vesztesévé vált. Bár elismerte, hogy az egyezmény nem hibátlan, kiemelte, hogy az országnak elengedhetetlen egy stabil kormány, amelyhez az SPD aktív részvételére is szükség van.
A legfrissebb információk szerint a párt vezetősége országos körútra készül, hogy megerősítse a támogatását azok körében, akik kételkednek. A csapatban ott van a két társelnök, Lars Klingbeil és Saskia Esken, valamint a jelenleg is hivatalban lévő munkaügyi miniszter, Hubertus Heil. De nem csak ők, hanem Boris Pistorius védelmi miniszter is csatlakozik ehhez az útra, hogy személyesen szólítsa meg a választókat.
A CDU április 28-án egy szűk körű kongresszus keretében dönt a koalíciós megállapodás sorsáról. A várakozások szerint az igen szavazatok aránya jelentős lesz, bár a tagság körében sokan bírálják a szociáldemokratáknak tett túlzott engedményeket.
A kisebbik keresztény párt, a bajor CSU, már néhány nappal a koalíciós egyezmény megszületése után villámgyorsan, egy úgynevezett "villámszavazáson" hagyta jóvá az abban foglaltakat.