A szerbiai helyzet a politikai ellenzék nehézségeit tükrözi, mondja a szerb köztársasági parlament elnöke.


"Nincs politikai válság. Az egyetlen válság, ami most létezik, az az ellenzék válsága, mert az emberek nem akarnak ilyen ellenzéket. Ebben az értelemben igazságos lenne az ellenzéktől, hogy követeljék választások kiírását, és közöljék, "emberek, mi nem képviselünk senkit, ezért szégyen, hogy a parlamentben üljünk". De őket nem érdekelte a legitimitás, amikor hatalmon voltak, nem érdeklik őket most sem, amikor ellenzékben vannak" - idézte a Szabad Magyar Szó Ana Brnabić szerb politikus, a szerb köztársasági parlament elnökének friss nyilatkozatát.

Brnabić, Szerbia korábbi első női miniszterelnöke, a Pink Televízió vasárnap reggeli műsorának vendégeként jelent meg. A beszélgetés során határozottan elutasította a Szerbiában tapasztalható politikai válság létezését, és emellett számos egyéb témát is érintett, amelyek a jelenlegi helyzetet és a jövőbeli kilátásokat boncolgatták.

hogy egy átmeneti kormány létrehozása puccsnak minősülne.

Brnabić állítása szerint Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke soha nem fog beleegyezni egy átmeneti kormány létrehozásába, még akkor sem, ha ő napokig könyörögne neki ezért. Brnabić a szerbiai ellenzéki erők egyik leghangosabb kritikusa, aki többször reagált már a tüntetésekre is. Február elsején arról írt az X-profilján, hogy szinte biztos, hogy incidens lesz a vége az újvidéki eseményeknek, és arra szólította fel a polgárokat, hogy ne vegyenek részt a tüntetéseken. "Arra kérek minden polgárunkat, hogy tartózkodjanak mindenféle összetűzéstől. Hiszem, hogy sajnos ma lesznek olyanok, akik szándékosan próbálnak majd incidenseket előidézni, hogy tovább fokozzák a feszültséget társadalmunkban. Aki szereti Szerbiát, nem vesz ebben részt" - írta.

Szerbiában már hónapok óta tartanak a kormányellenes demonstrációk, amelyek során a diákok szinte az összes jelentős egyetemet megszállták. A feszültségek következtében január 28-án Miloš Vučević, a szerb miniszterelnök lemondott. Aleksandar Vučić, az ország legfőbb vezetője ekkor hangsúlyozta, hogy a parlamentnek el kell fogadnia a miniszterelnök távozását, és harminc napon belül új kormányt kell felállítaniuk. Amennyiben ez nem valósul meg, új választásokra lesz szükség. A hatalmat gyakorló Vučić kezdetben több kormánytagjával együtt azzal vádolta a diákokat, hogy "belföldi és külföldi" támogatásokat kapnak a kormány megdöntésére, azonban hétfőre már egy békülékenyebb álláspontot képviselt a tüntetőkkel szemben.

Brnabić Miloš Vučević lemondásáról kifejtette, hogy ez a lépés "becsületes és felelős", ami ritkaságnak számít a demokratikus országokban. A Happy TV-nek adott januári nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy véleménye szerint a parlamenti ellenzék már nem rendelkezik legitimitással, és nem képvisel senkit. A diákok által szervezett tüntetésekkel kapcsolatban azonban pozitívan nyilatkozott, kiemelve, hogy számára fontos a velük való párbeszéd, és hajlandó meghallgatni az ő nézőpontjaikat.

A diákok tiltakozás azután kezdődött, hogy három hónapja az újvidéki vasútállomás leomló tetőszerkezete tizenöt ember halálát okozta. Helyszíni tudósításunk itt olvasható, a Szerbiában kialakult tüntetéshullámról szóló részletes elemzésünk pedig itt található. Szombaton újabb nagy tüntetést szerveztek, mely során Újvidék mindhárom hídját lezárták a tiltakozó egyetemisták.

Related posts