A szakgyógyszerész ajánlása szerint a reflux elleni gyógyszerek hatékonyabbá tételéhez érdemes figyelembe venni néhány fontos szempontot. Íme néhány tipp, hogy maximálisan kihasználhassa a készítmények jótékony hatását!
Ha refluxban szenved, kulcsfontosságú, hogy figyeljen arra, mikor és milyen módon szedi a megfelelő gyógyszereket.
"Ha a megfelelő időben szedi be, hatékonyabb lesz a hatása" - ez különösen igaz, ha a gyomorsav szintje magas.
Nem mindegy, hogy reggel vagy este, étkezés előtt, étkezés közben vagy étkezés után, netán lefekvés előtt veszi be valaki a savkötő vagy a savcsökkentő gyógyszerét. Áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat.
A reflux egy olyan állapot, amely során a gyomor savas tartalma visszajut a nyelőcsőbe, kellemetlen érzéseket kiváltva. Ezt a jelenséget az orvosi szaknyelv gastrooesophagealis reflux betegségnek (GERD) nevezi. A probléma mögött gyakran a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom gyengülése vagy nem megfelelő működése áll, ami lehetővé teszi, hogy a gyomorsav visszaáramoljon a nyelőcsőbe, és különféle tüneteket okozzon.
A reflux legjellemzőbb jele a gyomorégés, ami kellemetlen, égő érzést kelt a mellkasban vagy a torok területén. Ezen kívül a betegség más tüneteket is produkálhat, mint például a savas vagy keserű íz a szájban, böfögés, nehézségek a nyelés során, illetve száraz köhögés vagy rekedtség.
A bevonószerek, mint például a bizmut alapú készítmények és a szukralfát, fontos szerepet játszanak a fekélyes és érzékeny gyomor- vagy bélfelületek védelmében. Ezek a szerek képesek egy gélszerű réteget képezni, amely megakadályozza, hogy a gyomorsav kárt tegyen az irritált területeken. A "bevonó" hatásmechanizmussal rendelkező gyógyszerek alkalmazása során javasolt, hogy napi 2-4 alkalommal, mindig a főétkezések előtt fél órával, valamint lefekvés előtt szintén fél órával vegyük be őket a maximális hatékonyság érdekében.
A savlekötők vagy más szóval antacidok, magnéziumot, kalciumot vagy alumíniumot tartalmazó bázikus vegyületek (általában -karbonátok, -hidroxidok). Az antacidok sav-bázis típusú kémiai reakcióba lépnek a gyomorban található sósavval, és közömbösítik azt - víz és szén-dioxid keletkezése mellett. Vagyis, az antacidok a már megtermelődött savat közömbösítik, nem pedig annak a termelődését gátolják.
Az antacid készítményeket naponta többször lehet alkalmazni, azokat a főétkezések után 1 órával kell bevenni, hogy az étkezés hatására termelődő sósavat közömbösíthessék. Egy adag antacid gyógyszer bevételét célszerű az esti, lefekvés előtti időpontra tartogatni.
A gyomorsav, amely valójában sósav, termelődését többféleképpen lehet befolyásolni. Az egyik lehetőség a hisztamin-2-receptor antagonista gyógyszerek alkalmazása, mint például a ranitidin és a famotidin. Ezek a gyógyszerek naponta 1-2 alkalommal történő bevétele hozzájárulhat a fekélyek gyógyulásához. Amennyiben elegendőnek bizonyul a napi egy alkalom, érdemes azt este bevenni, mivel ezek a készítmények hosszú órákon keresztül képesek gátolni a savtermelést, így megakadályozzák az éjszakai savcsúcsok kialakulását.
Másrészt, alkalmazhatók az ún. protonpumpagátló hatóanyagú - ezomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol - patikaszerek, amik a gyomorsav-elválasztás utolsó lépését blokkolják a nyálkahártyasejtekben. A protonpumpagátló hatású gyógyszerek általában napi 1 alkalommal adagolandók. A bevételüket javasolt reggelre időzíteni, és a gyógyszert a reggeli előtt fél órával lenyelni.
A refluxbetegség során a gyomorsav a nyelőcsőbe jut, ami különféle panaszokat, például felmaródást, köhögést és helyi irritációt eredményez. Ilyen helyzetben érdemes savcsökkentő gyógyszereket alkalmazni, amelyek segíthetnek a kellemetlen tünetek enyhítésében.
A gyomortartalom védelmét szolgáló készítmények kocsonyaszerű réteggel borítják be a gyomor belső falát. Ezek a gyógyszerek a tengeri barnamoszatokból nyert alginsavat, más néven nátrium-alginátot tartalmaznak, amely vízzel keverve gélt képez. Az alginát alapú terápiás szerek alkalmazása során érdemes figyelni, hogy azokat étkezést követően, akár többször is be kell venni. Így az alginátos gél hatékonyan beborítja a megemésztendő gyomortartalmat, ezáltal segít megelőzni annak visszaáramlását.