A petefészekrákok esetében sajnos a diagnózis gyakran késlekedik, hiszen a statisztikák szerint a betegek közel 70%-ánál a betegség már előrehaladott állapotban kerül felfedezésre. Fontos, hogy figyeljen a következő figyelmeztető jelekre:
Május 8-a idén is, mint minden évben, a Petefészekrák Világnapja, amely során világszerte nők, családtagok, egészségügyi szakemberek és szervezetek hívják fel a figyelmet a petefészekrákra. A Mályvavirág Alapítvány idén is meghatározó szerepet vállal abban, hogy a nők tájékozottabbá váljanak, és időben felfigyeljenek arra, ha a testük üzen: valami nincs rendben.
Fontos, hogy évről évre újra és újra beszéljünk a petefészekrák tüneteiről, és arról, hogy ne bagatellizáljuk el a haspuffadást vagy a derékfájást. Tudnunk kell, hogy ez a betegség alattomos, mert a tünetek sok más állapotban is előfordulhatnak, és természetes, hogy az ember nem egy daganatra gondol elsőként. Adjunk teret a figyelmünknek, a gondoskodásunknak és a tiszteletünknek – vizsgáljuk meg alaposan, miért érezzük ezeket a jeleket! – hívja fel a figyelmet Tóth Icó, a Mályvavirág Alapítvány elnöke.
A petefészekrák korai szakaszában sajnos a tünetek gyakran nagyon általánosak és könnyen összetéveszthetők más, kevésbé súlyos állapotokkal, például gyomorrontással. Ilyenek lehetnek a tartós fáradtság, a puffadás vagy az alhasi fájdalmak. Amikor azonban már rendellenes vérzés tapasztalható, akkor a tünetek súlyossága általában felhívja a figyelmet, és nemcsak a nők, hanem a szakemberek is komolyan kezdik kezelni ezeket a jeleket. Éppen ezért fontos, hogy figyeljünk a testünk jeleire, és ne habozzunk orvoshoz fordulni, ha valami szokatlant tapasztalunk.
A Mályvavirág Alapítvány edukációs kampánya mellett idén érintett történeteket oszt meg az érdeklődőkkel. Szívszorító, hihetetlen történetek ezek, amelyekben kilenc különleges nő útjával, sorsával ismerkedhetünk meg, akik elképzelhetetlen megpróbáltatásokon mentek, mennek keresztül csendben, méltósággal.
- Azért tartottuk lényegesnek, hogy újabb életutakat és személyes történeteket osszunk meg, mert így talán könnyebb megérteni, hogy a betegség bárkit utolérhet. Remélem, hogy az üzenet mindenkihez eljut: te is értékes vagy, figyelj a saját egészségedre, és óvd magadat! - mondja az Alapítvány elnöke.
A petefészekrák időben történő azonosítása és diagnosztizálása, valamint a betegek megfelelő, erre szakosodott intézményekben való kezelése továbbra is globális kihívást jelent.
2022-ben több mint 300.000 új diagnózis született a világon, az érintettek közel kétharmada pedig életét vesztette a betegség következtében.(1) Magyarországon 1200-1300 diagnózis születik évente, és az érintettek kb. fele életét veszti a betegség miatt.
A petefészekrák kezelése a legfrissebb protokollok alapján több lépést foglal magában, beleértve a műtéti beavatkozást, kemoterápiát, valamint biológiai terápiás módszereket, mint az immunterápia és a PARP-gátlók alkalmazása. Sajnos, amikor a betegség előrehaladott stádiumba lép, ezek a kezelések ritkán vezetnek végleges gyógyuláshoz, de képesek lehetnek lassítani a betegség visszatérését.
A rendelkezésre álló adatok alapján a petefészekrákos esetek körülbelül 10%-a örökletes tényezőkre vezethető vissza. Az öröklődő petefészekrák leggyakoribb kiváltó oka a BRCA1 és BRCA2 gének mutációja. Amennyiben valakinél BRCA1 pozitív diagnózist állapítanak meg, a petefészekrák kialakulásának kockázata 40%-ra emelkedik, szemben a lakosság átlagos 1-2%-os kockázatával. A betegség már megléte esetén a BRCA státuszának meghatározása, akár vérből, akár daganatszövetből, kulcsszerepet játszik a daganat viselkedésének megértésében és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában.