A "legabszurdabb elképzelés" – az európai űripar most a Goldman Sachs segítségét keresi, hogy felvegye a versenyt Elon Musk SpaceX-ével.

Az Airbus a Goldman Sachs-hoz fordult tanácsért, hogy megtudja, hogyan alapíthatna versenyképes új európai űrcéget, mely képes lenne felvenni a versenyt Elon Musk SpaceX vállalatával - számolt be róla hétfőn a Bloomberg. A projektbe várhatóan a francia Thales és az olasz Leonardo ipari nagyvállalatok is bekapcsolódnak, azonban a lap értesülései szerint az egyeztetések még csak a kezdeti szakaszban zajlanak.
Eric Berger, az ArsTechnica neves szakújságírója, aki már két könyvet is megjelentetett a SpaceX izgalmas történetéről, keddi írásában éles szavakkal bírálta az Airbus megközelítését. A szakértő a vállalat javaslatát a "lehető leghülyébb ötletnek" titulálta, ezzel kifejezve mélységes egyet nem értését.
Berger véleménye szerint teljesen érthető, hogy Európa igyekszik reagálni a SpaceX iparági fölényére, és hogy egyre inkább aggasztja őket Musk, aki nyíltan támogatja a szélsőjobboldali mozgalmakat. Ugyanakkor, ha a válasz egy olyan koncepció, amely a már meglévő nagyvállalatok szövetségére épít, az valószínűleg nem fogja elérni a kívánt célt. Az ilyen megközelítés nem lesz képes felvenni a versenyt az amerikai űripar dinamikus fejlődésével és alkalmazkodóképességével.
Tavaly az Egyesült Államok dominálta a világ űrrakéta indításainak piacát, részesedése megközelítette a 60 százalékot, míg Európa csupán 1 százalékkal zárta az évet. Miközben Elon Musk cége 138 űrrakéta fellövését hajtotta végre, Európának mindössze három indítást sikerült teljesítenie: két Vega és egy Ariane-6 rakétát, amelyek közül egyik sem rendelkezik újrahasználható technológiával.
Eközben az amerikai űripar sem áll mozdulatlanul: Jeff Bezos Amazon-alapító amerikai Blue Origin űrcége januárban sikeresen fellőtte a részben újrahasználható New Glenn rakétát, ami valós versenytársat adhat a SpaceX Falcon-9 és Falcon Heavy rakétáinak, a SpaceX pedig ezerrel fejleszti a világ legnagyobb rakétarendszerét, a Starshipet.
Bergert az Airbus víziója az amerikai United Launch Alliance (ULA) történetére emlékezteti, amit két évtizeddel ezelőtt alapított a Boeing és a Lockheed Martin rakétaindítási üzleteik egyesítésével. Ahelyett, hogy ez nagyobb hatékonyságot eredményezett volna, Berger szerint a fellövési költségek elszálltak, és a Falcon-9 érkezéséig az Egyesült Államok részesedése csökkenni kezdett a globális kereskedelmi célú indítások terén.