"A Fidesz átláthatósági törvénye egy nyílt kihívás az Európai Unió számára."

Tineke Strik, a holland zöldpárti képviselő, aki az Európai Parlament keretein belül a magyar jogállamiság ügyéért felelős jelentéstevő, úgy véli, hogy a magyar kormány jelentős lépéseket tett az autokrácia megszilárdítása irányába.
Orbán Viktor egy minden eddiginél szélesebb körű támadást indít a civil társadalom ellen az újonnan bevezetett törvénnyel - nyilatkozta lapunknak Tineke Strik, a holland zöldpárt képviselője, aki az Európai Parlament keretein belül a magyar jogállamiság kérdésével foglalkozik.
A törvényjavaslat szerint a civilek számára gyakorlatilag lehetetlenné válik, hogy tovább folytassák a magyar állampolgárok jogainak védelmét, valamint a nyitott és szabad társadalom kialakításáért végzett tevékenységüket. E vélemény alapján ez nem csupán a civil szféra ellehetetlenítése, hanem egyúttal hadüzenet is az Európai Unióval szemben, hiszen azt sugallja, hogy minden uniós támogatást, amely nem az Orbán-kormányhoz kerül, külföldi beavatkozásként fognak értelmezni. Ezzel a lépéssel pedig jelentős előrelépést lát a magyarországi autokrácia megszilárdulása felé.
"A fenyegetés sokszor a legváratlanabb helyekről érkezik; Orbán Viktor mint a trójai faló, belülről rombolja az Európai Uniót" – figyelmeztet Tineke Strik, aki szerint Magyarországon egyre inkább érezhető a totális kontroll.
Tineke Stik megjegyzése szerint az Általános Ügyek Tanácsának (GAC) május 27-i ülésén a tagállamok meghallgatást fognak tartani a magyar jogállamiság helyzetéről. Ezen a találkozón lehetőség nyílhat arra, hogy előrelépjenek az úgynevezett 7. cikkely szerinti eljárásban. Amennyiben ez megtörténik, elindulhat egy olyan folyamat, amely végső soron Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséhez vezethet.
"Primitívebb, agresszívebb" - Durva propagandát láttak Magyarországon a vizsgálódó EP-képviselők
A hír szerint Halász János, a Fidesz képviselője, kedden, az éjfél előtti órákban nyújtotta be azt a törvényjavaslatot, amely a közélet átláthatóságának erősítésére irányul. A tervezet értelmében a Lánczi Tamás által irányított Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára az Orbán-kormány lehetőséget kap arra, hogy nyilvántartásba vegye a külföldi forrásból támogatott magyar szervezeteket. Az indoklás szerint ezek a tevékenységek potenciálisan veszélyeztethetik Magyarország szuverenitását, és a javaslat célja, hogy világosabbá tegye, mely szervezetek állnak a nemzet érdekeivel ellentétes pozícióban, ezzel negatív fényben tüntetve fel őket a közvélemény előtt.
Az ország függetlensége és demokratikus jogállami jellege alapvető pillére a társadalmi rendnek, amely biztosítja a polgárok jogait és szabadságát.
A nemzet egysége és a határon túli magyar közösségek iránti felelősségünk szoros kapcsolatban áll egymással. Azok, akik a Kárpát-medence határain túl élnek, szerves részét képezik identitásunknak, kultúránknak és történelmünknek. Fontos, hogy támogassuk őket, hiszen közös örökségünk és nyelvünk összeköt minket, függetlenül attól, hol élünk. A határok nem választhatnak szét minket; a mi feladatunk, hogy erős kötelékeket építsünk, és éreztessük velük, hogy soha nincsenek egyedül. A nemzetünk egysége a közös célok, értékek és a kölcsönös támogatás révén valósulhat meg, hiszen együtt vagyunk igazán erősek.
A házasság, a család és a biológiai nemek jelentősége mélyen gyökerezik kultúránkban és társadalmi struktúráinkban. A házasság nem csupán egy jogi kötelék, hanem egy érzelmi és társadalmi szövetség is, amely a két ember közötti elköteleződést és támogatást hivatott megtestesíteni. A család mint alapvető közösségi egység, a szeretet és a biztonság forrása, amelyben a tagok kölcsönösen támogatják egymást, és közösen formálják meg jövőjüket. Ezen felül a biológiai nemek elsődlegessége is fontos szerepet játszik a társadalmi normák és szerepek kialakításában. A nemek közötti különbségek nem csupán a testi jellemzőkben nyilvánulnak meg, hanem a társadalmi elvárásokban és identitásokban is. Ezek a tényezők együtt formálják meg a családi dinamikákat és a házasságok működését, hozzájárulva a társadalmi stabilitáshoz és a közösségi összetartozáshoz. Ezek a elemek, bár sokszor vitatottak a modern társadalmakban, továbbra is alapvető pillérei a közösségi életnek és az emberi kapcsolatoknak.
A béke, a stabilitás és a nemzetközi együttműködés elengedhetetlenek a közös jövőnk építéséhez.
az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.
Az érintett szervezetek számára lehetetlenné válik az egyszázalékos adófelajánlások összegyűjtése. Minden támogatás kapcsán kötelező egy hivatalos, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozat benyújtása, amely igazolja, hogy a pénzügyi források nem külföldről származnak. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a szervezet külföldi támogatást fogadott el, a pénzmosás elleni hatóság a támogatás huszonötszörösének megfelelő bírságot szabhat ki, amelyet 15 napon belül rendezni kell. Az átláthatóság helyett úgy tűnik, hogy a helyzet inkább arra irányul, hogy az Orbán-kormány korlátozza a kritikával élő szervezetek és a média működését.
A Fidesz újabb lépést tett, benyújtotta a törvényjavaslatot, amely a külföldi támogatással működő szervezetek nyilvántartásba vételére vonatkozik.