53 évvel ezelőtt a szovjet űrhajósok elindultak a Vénusz felfedezésére, és most végre hazatér az űrkapszula, amely ennyi idő után visszahozza a titkokat és tapasztalatokat, amiket az ismeretlen bolygó rejtett.


Több mint ötven évvel indítása után hazatérhet a világűrből a Kosmos 482 nevű szovjet űrkapszula, amelyet eredetileg a Vénusz meghódítására szántak. A szonda 1972. március 31-én startolt Kazahsztánból a Venyera-program részeként, amelynek célja az volt, hogy közelebbről is tanulmányozzák a Naprendszer legforróbb bolygóját. A Vénusz sűrű légköre és szélsőséges hőmérséklete miatt kapta a "Föld gonosz ikertestvére" becenevet.

A küldetés sajnos nem járt sikerrel: egy hajtóműhiba következtében az űreszköz nem tudta elérni a tervezett pályát, így elmaradt az útja a Vénusz felé, és azóta céltalanul kering az űr végtelenjében. Noha a kapszula nem szállított űrhajósokat, és sosem tapasztalta meg a Vénusz pokoli felszínének borzalmait, mégis kiemelkedő helyet foglal el az űrkutatás történetének annál a különös darabjaként, amely emlékeztet minket az emberi felfedezés határvonalaira.

Most, 53 év elteltével, a tudósok úgy vélik, hogy a Kosmos 482 hamarosan újra elérheti a Földet. Jelenleg még nem tudni a pontos becsapódási helyet és időpontot, de a legfrissebb előrejelzések szerint május 9. és 11. között várható a várva várt esemény. A NASA szakértői hangsúlyozzák, hogy a visszatérés időpontja egészen az utolsó percig kétséges marad, ezért a világ minden tájáról figyelemmel kísérik a kapszula sorsát.

Related posts