2025-re megkezdődik egy innovatív program kidolgozása, amely forradalmasítja a mezőgazdaságot. Az Agrárszektor új irányvonalakat és technológiai újításokat hoz, amelyek célja a fenntarthatóság és a hatékonyság növelése. Az ágazat átalakulása nemcsak a gaz


A magyar uniós elnökség fókuszában a tudásalapú mezőgazdaság áll, amely célja egy fenntartható, válságálló és a gazdák érdekeit szolgáló agrárium kialakítása - jelentette ki az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a budapesti Agrárkutatási Állandó Bizottság (SCAR) ülését követő csütörtöki konferencián.

A BIOEAST and Beyond kutatási és innovációs tanácskozáson Feldman Zsolt hangsúlyozta a SCAR testület jelentőségét, amely kulcsszerepet játszik az európai kutatási tevékenységek és együttműködések irányításában, különösen a fenntartható mezőgazdaság fejlesztésében. Elismerően említette a BIOEAST-kezdeményezést is, amely összefogja Közép- és Kelet-Európa országait a regionális kutatások terén, hozzátéve, hogy a résztvevők elkötelezettek a tudásmegosztás iránt. Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a közelmúltban csatlakozott Szerbia mellett hamarosan újabb balkáni államok is beléphetnek a kezdeményezésbe. Feldman Zsolt véleménye szerint Közép- és Kelet-Európa, valamint a Nyugat-Balkán természeti erőforrásai rendkívül fontosak Európa jövője szempontjából, de a térség fenntarthatósága érdekében elengedhetetlen a megfelelő támogatás biztosítása.

A régió potenciáljának maximális kihasználásához elengedhetetlen, hogy szorosabb együttműködéseket alakítsunk ki, hatékonyabb partnerségeket építsünk, és új, innovatív kezdeményezésekkel támogassuk a fejlődést.

Az államtitkár véleménye szerint elengedhetetlen, hogy Európában rugalmas és hatékony biogazdaságokat hozzunk létre, amelyekben az ipari és energetikai szereplők aktívan részt vesznek, miközben a kutatási beruházások folyamatosan növekednek. A jelenlegi időszakot a geopolitikai instabilitás, valamint a gyakori aszályok és hőhullámok nehezítik, így a mezőgazdaság átalakítása során ügyelni kell arra, hogy az innovatív megoldások és a tudásmegosztás ösztönzése ne járjon újabb adminisztratív terhekkel a gazdák, és költségvetési nyomással a tagállamok számára. E szempontokat figyelembe kell venni, amikor 2025-ben, a lengyel és dán EU-elnökség alatt megkezdődik a 2028-tól 2034-ig terjedő időszak programjának tervezése. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az élelmiszerellátás átalakulásával járó kihívásokra globális, regionális és helyi szinten is választ kell találni, és ebben a kutatás és innováció kulcsszerepet játszik, hiszen ezek nélkülözhetetlenek az élelmiszerbiztonság fenntartásához.

Related posts